Огляд NFT CryptoPunksCryptoPunks - це перша популярна колекція невзаємозамінних токенів (NFT). Складається із 10 000 NFT, випущених у 2017 році на блокчейні Ethereum.

Ажіотаж навколо CryptoPunks став однією із причин зростання популярності сфери NFT.

Кожен твір виконано в стилі піксель-арт і є портретом людини, мавпи, зомбі або прибульця.

Станом на початок 2022 року один NFT із колекції коштує щонайменше 61 ETH (близько $173 000), а загальний обсяг торгів токенами CryptoPunks досяг $1,96 млрд.

Що таке CryptoPunks - блог Guland

Хто створив CryptoPunks

Автор колекції - компанія Larva Labs, заснована Метью Холлом та Джоном Уоткінсом. Спочатку автори NFT-проекту працювали над програмою для автоматичної генерації аватарів. Влітку 2017 року вони спонтанно вирішили використати її для створення цифрових об'єктів у блокчейні.

Натхненням для CryptoPunks стала естетика британського панк-руху 70-х та твори в жанрі кіберпанк, такі як фільм «Той, що біжить по лезу бритви» і роман «Нейромант».

Це не були перші NFT, проте саме вони стали культурним явищем і набули справжньої популярності. Після запуску проекту компанія відкрила на своєму сайті маркетплейс для торгівлі токенами та додала для колекції аналітичні інструменти.

Як створювали CryptoPunks

На момент створення колекції ще не було стандарту токенів ERC-721, популярного сьогодні для створення цифрових предметів. Тому розробники модифікували стандарт ERC-20, випустивши не ідентичні один одному токени.

Спочатку розробники не планували зберігати зображення у блокчейні, оскільки графічні файли займають багато місця. Larva Labs помістила на своєму сайті складне зображення, що містить усі аватари.

Справжність NFT можна перевірити після обробки. Отримані дані повинні збігатися з хешем, що міститься в смарт-контракті незамінного токена.

Кожен портрет має свій порядковий номер, що відповідає його положенню на загальній «картині», що має 100 аватарів завдовжки та 100 завширшки. Наприклад, аватар #7610 є 10-м зображенням у 76-му рядку.

При мінтингу колекції розробники фактично роздали 9 000 із 10 000 токенів - для випуску NFT потрібно було лише сплатити комісію в мережі Ethereum, яка покривала витрати на його випуск.Чим відрізняються зображення CryptoPunks

Усі портрети поділяються на кілька типів. Перший включає зображення людей обох статей. Ця найчисленніша група, яка налічує кілька тисяч токенів. Набагато менше портретів зомбі, мавп та прибульців. Сумарно до цих трьох груп входить всього близько сотні зображень.

При генерації портретів розробники використовували десятки різних характеристик, що дозволило зробити персонажів унікальними. Майже кожен із них має унікальне поєднання атрибутів. Усього існує 87 властивостей та аксесуарів: зачіски, бороди, головні убори, окуляри, курильні трубки та інші особливості.

Персонаж може мати більше семи атрибутів. Максимальна кількість відмінних рис має лише один портрет під номером 8348. Більшість зображень мають дві або три властивості. Аватарів, які не мають унікальних атрибутів, називають Genesis Punks.

Каталог CryptoPunks з детальною інформацією про кожне зображення та його атрибути, а також список транзакцій пов'язаних з ними токенів опублікований на сайті Larva Labs.

Чому ціна NFT CryptoPunks така висока

Найдорожчий «криптопанк» продали в лютому 2022 року: тоді аватар #5822 придбали за 8000 ETH (понад $23 млн на момент угоди). Власником NFT став голова компанії Chain Діпак Тхапліял.

На початку 2022 року найдешевший токен із колекції CryptoPunks коштував понад $170 000. Існують кілька основних факторів, що визначають високу цінність цих NFT.

Ціновий графік CryptoPunks - портал Guland

Крім того, токени надають деякі привілеї, зокрема, запрошення до закритих груп та чатів. Також серед власників NFT CryptoPunks провели аірдроп токенів із колекції Meebits, також випущеної Larva Labs.

На цінність CryptoPunks впливає визнання провідних аукціонних будинків. У травні 2021 року дев'ять токенів із колекції реалізували на аукціоні Christie's.

Проект також привертає увагу великих інвесторів - у серпні 2021 року один із аватарів придбала компанія Visa. Власниками CryptoPunks є знаменитості, наприклад, музикант Jay-Z і тенісистка Серена Вільямс.Від чого залежить вартість окремого NFT CryptoPunks

Цінність кожного аватара визначається його типом та атрибутами.

Найрідкісніші, тому дорогі - зображення прибульців. Середня ціна такого NFT більш ніж у 100 разів перевищує ціну аватара із зображенням людини-чоловіка. Через невелику кількість також високо цінуються портрети мавп та зомбі.

Вартість персонажів також залежить від кількості атрибутів. Найбільшу вартість мають аватари або без відмітних рис, або з максимальною їх кількістю (шість або сім). На ціну впливають і «аксесуари» персонажів, оскільки серед них також трапляються рідкісні «предмети».

Де можна купити «криптопанки»

Торгувати предметами із колекції CryptoPunks можна на маркетплейсі Larva Labs. Для операцій необхідний Web3-гаманець, який підтримує Ethereum, наприклад MetaMask. Там же представлена ​​аналітична інформація про кожного персонажа та про всі пов'язані з ним транзакції.

Вторинну торгівлю обгорнутими версіями CryptoPunks стандарту ERC-721 також ведуть на платформі OpenSea.

Чи можна завантажити портрети CryptoPunks

Будь-яке зображення CryptoPunks можна безкоштовно завантажити на свій пристрій, і для цього не потрібна опція «Зберегти як…» - достатньо використати запит через спеціальний смарт-контракт на Etherscan. Користувачі можуть завантажити з блокчейна необроблений набір пікселів або зображення у форматі SVG. Запити належать до «функцій перегляду» та не вимагають оплати.Як розвивається CryptoPunks

У серпні 2021 року на прохання колекціонерів, які бажають підвищити рівень безпеки NFT, Larva Labs розмістила зображення з колекції CryptoPunks в блокчейні Ethereum.

Навесні 2021 року Larva Labs випустила нову колекцію з 20 000 NFT під назвою Meebits. Зображення також згенерували автоматично за допомогою програми і виконали їх у стилі піксель-арт, але цього разу склали вже з вокселів (об'ємних пікселів). Токени Meebits випущені в мережі Ethereum та мають стандарт ERC-721.

У березні 2022 року права на CryptoPunks та Meebits придбала компанія Yuga Labs, яка створила іншу популярну колекцію цифрових предметів - Bored Ape Yacht Club. У рамках угоди вона отримала 423 «криптопанки».

З'являються арт-проекти, що ґрунтуються на легендарній колекції. Наприклад, FlamingoDAO розробила об'ємні моделі персонажів CryptoPunks і планує використовувати їх у метавсесвітах.

Яким є майбутнє CryptoPunks

Цінність CryptoPunks тісно пов'язана з громадським сприйняттям NFT, і з лютого 2021 ажіотаж навколо NFT значною мірою вщух. За даними одного сайту дослідження ринку, тижневий обсяг торгів та кількість транзакцій NFT знизилися майже на 75%. Аналітики вважають, що це може бути просто корекція ринку, і для деяких корекція криптовалюти на 75% не є чимось незвичайним. Звичайно, є і аналітики, які вважають, що бульбашка NFT лусне.

Навіть якщо бульбашка лусне, базова технологія, як і раніше, має цінність. NFT дуже популярні як творчі роботи та предмети колекціонування, тому що вони пропонують вирішення проблем, з якими стикається світ мистецтва. У блокчейні особистість власника та метадані токена можуть бути додані до NFT. Майже неможливо маніпулювати даними та вкрасти право власності. Дані також децентралізовані та загальнодоступні. Будь-який може переглянути інформацію про токени та перевірити статус володіння. Більше того, NFT можна продавати в однорангових мережах, де творці можуть продавати свої роботи безпосередньо, що дозволяє їм уникати зборів та отримувати більше прибутку.

Історія CryptoPunks як одного з перших проектів NFT на блокчейні Ethereum зробила його одним із найрідкісніших предметів колекціонування криптомистецтва. У міру зростання впровадження технології NFT та випуску нових проектів NFT цінність CryptoPunks також може зростати.Історія створення CryptoPunks (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: