Характеристики та особливості DeFi 2.0DeFi 2.0 - це друге покоління децентралізованих фінансів, проекти якого спрямовані на вирішення проблем першої версії. Це включає більш ефективне використання капіталу, механізми стабілізації ліквідності та довгострокові стимули для користувачів.

Критерії приналежності до DeFi 2.0 не визначені. До цієї категорії належать принаймні кілька десятків проектів. Серед них - Olympus DAO, Abracadabra Money, Alchemix, Tokemak та інші.

Найчастіше протоколи DeFi 2.0 створюють свої сервіси на основі наявної DeFi-інфраструктури, у тому числі децентралізованих бірж із технологією автоматичного маркетмейкера (AMM-DEX) та протоколів кредитування під заставу криптоактивів.

Що таке DeFi 2.0 - блог Guland

Які проблеми вирішує DeFi 2.0?

Сьогодні децентралізовані фінанси залишаються одним із головних напрямів криптоіндустрії. Разом з тим, у міру розвитку DeFi стали очевидними структурні недоліки цієї сфери - низька масштабованість та високі комісії, нестабільність ліквідності та доходу, проблеми з безпекою смарт-контрактів та централізація. Проекти DeFi 2.0 прагнуть використати нові принципи та підходи для вирішення цих проблем.

Довгострокова ліквідність

Більшість DeFi-протоколів залучають інвесторів, пропонуючи їм стимули у вигляді нативних токенів проекту. Механізм «майнінгу ліквідності» добре працює у короткостроковій перспективі, але прискорена емісія токена, за допомогою якої виплачують нагороди постачальникам ліквідності, створює тиск на його ціну. Рано чи пізно прибутковість знижують, що створює ризики масового «виходу» капіталу та його міграції до іншого протоколу.

У DeFi 2.0 цю проблему намагаються вирішити за допомогою формування резервного фонду протоколу або казначейства, які використовуються для заробітку в популярних DeFi-додатках. Крім того, за допомогою казначейств проекти DeFi 2.0 надають "ліквідність як послугу" (Liquidity as a Service, LaaS) іншим DeFi-сервісам. Кінцевим результатом має стати створення постійного доходу, що дозволяє відмовитися від надто високої прибутковості за рахунок емісії токена управління.

Непостійні збитки

Інвестори, що надають ліквідність у пули DeFi-протоколів у вигляді пар криптоактивів, постійно стикаються з ризиком непостійних збитків (Impermanent Loss, IL). Вони виникають через зміну відносних курсів двох активів у пулі, що значно знижує очікувану прибутковість інвестицій та погіршує привабливість такого роду вкладень.

Хоча деякі популярні AMM-DEX пропонують свої рішення для зниження впливу IL (наприклад, у пулах Balancer застосовується довільне співвідношення часток активів), але тільки DeFi 2.0-сервіси спробували радикально вирішити цю проблему за допомогою односторонніх пулів.Централізація

Багато DeFi-сервісів було створено анонімними командами, які приймали всі рішення щодо розвитку проекту. Це відкриває широкий простір для шахрайства, а також збільшує ймовірність навмисних або випадкових помилок в управлінні, що шкодять благополуччю проекту та збереження приватних інвестицій.

Централізація DeFi 2.0 - блог Guland

Відповіддю на ці виклики стало поширення DAO - децентралізованих автономних організацій, учасники яких через ончейн-голосування вирішують більшість тактичних та стратегічних питань щодо розвитку проекту.

Якщо в DeFi 1.0 перехід до DAO був досить повільним і обов'язковим, то для DeFi 2.0 це початковий галузевий стандарт. Як правило, передача управління до рук співтовариства - це свідчення зрілості проекту, коли команда реалізувала весь задуманий функціонал і досягла успіхів у залученні користувачів та ліквідності.Історія появи та яскраві представники DeFi 2.0

Більшість представників 2-го покоління децентралізованих фінансів розпочали роботу протягом 2021 року. Тоді ж узвичаївся сам термін DeFi 2.0. Розглянемо кілька найяскравіших представників DeFi-протоколів другого покоління.

Olympus DAO (OHM)

Запущено навесні 2021 року у мережі Ethereum. Направлений на створення децентралізованої резервної валюти, забезпеченої власним резервним фондом (казначейством).

Основний спосіб наповнення казначейства Olympus DAO - продаж токена управління OHM через механізм зв'язування (bonding). Користувачі можуть купувати короткострокові облігації (бонди) за допомогою ряду криптоактивів (DAI, ETH та ін.) протягом п'яти днів отримуючи токени OHM з невеликою знижкою.

Тиск продавців знижувався за рахунок стейкінгу токенів OHM. Причому на старті проекту прибутковість стейкінгу перевищувала 200 000% річних (з урахуванням автоматичного рестейкінгу кожні 8 годин).

Щоб підвищити стабільність протоколу, команда поступово знижувала прибутковість стейкінгу OHM. При цьому було запущено LaaS-продукт Olympus Pro, який дозволяє іншим DeFi-протоколам використовувати механізм зв'язування для отримання власної ліквідності. У такий спосіб рахунок коштів казначейства створили джерело доходів протоколу, який залежить від припливу нових інвесторів.

На вершині популярності в листопаді 2021 року обсяг заблокованих активів (TVL) Olympus DAO перевищував $860 млн, а капіталізація токена OHM - $4,3 млрд. Такий успіх породив хвилю наслідувачів, які використовували вихідний код Olympus DAO для запуску копій.

Станом на червень 2022 року сервіси OHMfork та DeFi Llama налічують понад 130 форків Olympus DAO у всіх популярних блокчейнах. Більшість із них відрізняються від OlympusDAO лише назвою та показниками прибутковості стейкінгу нативного токену, але при цьому ними керують анонімні розробники, що збільшує ризик втрати коштів. Десятки таких проектів уже закінчилися екзит-скамом.Abracadabra Money (SPELL)

Почав роботу у травні 2021 року, спочатку тільки в мережі Ethereum, а сьогодні працює в популярних EVM-сумісних мережах, включаючи Arbitrum, Fantom, Avalanche та BNB Smart Chain. Протокол дозволяє конвертувати криптоактиви (у тому числі токени казначейств yEearn Finance, Curve та SushiSwap) в алгоритмічний стейблкоїн Magic Internet Money (MIM). MIM торгується на багатьох децентралізованих та централізованих біржах, тому інвестори можуть легко обміняти його на інші стейблкоіни. Як стимул для постачальників ліквідності проект нараховує токени управління SPELL, поступово знижуючи винагороду. Для стабілізації ліквідності Abracadabra використовує Olympus Pro, викупаючи облігації зі знижкою для формування резервів казначейства. SPELL використовують у голосуваннях DAO. Крім того, власники SPELL, які заблоковані в стейкінгу, отримують частку від комісій та зборів Abracadabra.

Alchemix (ALCX)

Це децентралізована кредитна платформа, запущена у лютому 2021 року на блокчейні Ethereum. Вона дозволяє користувачам брати «погашення» позики під заставу криптоактивів, випускаючи високоліквідні синтетичні токени. Боргові позиції автоматично погашаються за рахунок доходу, що отримується завдяки інтеграції з агрегатором прибутковості yEarn Finance та кредитними протоколами Aave та Compound.

Перша версія протоколу Alchemix дозволила карбувати синтетичний стейблкоїн alUSD при внесенні депозиту в стейблкоїні DAI. Пізніше як забезпечення кредитів були додані USDT, USDC, ETH та інші активи. Для всіх активів параметр Loan-to-Value (LTV - «позика до вартості») становить 50%. Тобто можна позичити до половини від внесеного забезпечення.

Управління платформою поступово передається Alchemix DAO, на фінансування якої спрямовується 10% доходів протоколу. Утримувачі токенів управління ALCX можуть голосувати за фінансування проектів, що розширюють сферу використання alUSD.

Tokemak (TOKE)

Цей проект, запущений у серпні 2021 року на блокчейні Ethereum, зосередився на вирішенні проблем довгострокової ліквідності та «непостійних збитків». Він приймає депозити як кредитний протокол, але розподіляє кожен криптоактив на окремий пул, який називається «реактор».

Утримувачі токена управління TOKE голосують про те, як використовувати ліквідність кожного реактора. До участі у голосуваннях стимулюють виплати TOKE. Сторонні DeFi-сервіси можуть позичати накопичену в протоколі ліквідність, оплачуючи комісії в міру її використання. Ці збори надходять до казначейства (Tokemak Treasury).

За планами, згодом їх обсяг має досягти такого рівня, за якого протокол зазнає необхідності залучати ліквідність з боку.Ризики та недоліки DeFi 2.0

Хоча DeFi 2.0 має свої переваги, він все ще поділяє багато ризиків, властивих децентралізованим фінансам, включаючи людський фактор, помилки та вразливості у смарт-контрактах та можливість маніпуляції з цінами активів через некоректну роботу цінових оракулів.

Смарт-контракти, які не пройшли належного аудиту, вже ставали причиною серйозних фінансових втрат у DeFi 2.0. Наприклад, у червні 2021 року, невдовзі після запуску підтримки синтетичного активу alETH, прив'язаного до ціни ETH, стався інцидент у протоколі Alchemix. Через помилку у логіці смарт-контракту кілька користувачів неправомірно отримали сумарно 4300 ETH ($6,5 млн на той момент).

Крім того, для проектів, що підтримують алгоритмічні стейблкоїни (такі як MIM та alUSD), існує ризик втрати прив'язки до фіатної валюти через маніпуляції або ринкову ситуацію.

До специфічних ризиків DeFi 2.0 можна віднести те, що більшість таких проектів на початку своєї роботи використовують класичний механізм майнінгу ліквідності, сподіваючись згодом перейти до стабільної моделі з власним казначейством. Проте зростання доходів казначейства великою мірою залежить від загальної ринкової ситуації у DeFi-індустрії. Тому в період зниження активності на ринку самозабезпечення ліквідністю для протоколів DeFi 2.0 може бути недосяжною метою.

Перспективи розвитку DeFi 2.0

Протягом 2021 року, доки зростала капіталізація та кількість користувачів крипторинка, проекти DeFi 2.0 показали свою здатність залучати користувачів та їх капітали за рахунок низки інноваційних рішень. Проте ведмежий тренд на фондовому та криптовалютному ринках, який розпочався у 2022 році через події у глобальній економіці та політиці, обрушив TVL та капіталізацію всіх без винятку проектів цього сегменту.

«Криптозима», що настала, буде випробуванням на міцність для всієї DeFi-індустрії. Складно сказати, які з існуючих проектів DeFi 2.0 зможуть вижити в нових умовах, а які підуть зі сцени. У будь-якому разі, цікаві підходи до залучення ліквідності та користувачів, які вже добре проявили себе, будуть використовуватися й надалі, незалежно від ринкової кон'юнктури.Що являє собою DeFi 2.0 (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: