Чим Flash Loans відрізняється від традиційних кредитів



Миттєві позики або флеш-кредити (від англ. Flash Loans) - це функція в ряді популярних DeFi-протоколів, що дозволяє позичати криптовалютні активи без заставного забезпечення з умовою, що борг буде повернуто в тому ж блоці транзакцій.

Флеш-кредити стали однією з значущих подій у світі децентралізованих фінансів у 2020 році, завдавши одним учасникам ринку прибутку, а іншим - втрати.

Що таке Flash Loans (миттєві позики) - блог Guland

В чому різниця

Децентралізовані фінанси на Ethereum створили нову парадигму. Архітектура смарт-контрактів Ethereum заклала основу майже безмежної відкритої системи, породивши революційні інновації. Такий підхід сильно відрізняє DeFi від усього, що існує у традиційному фінансовому світі. Серед найбільш обговорюваних сьогодні нововведень у криптопросторі велике значення приділяється флеш кредитам.

У певному сенсі флеш кредити мало чим відрізняються від своїх побратимів зі світу традиційних фінансів. Користувач займає кошти за умови, що він їх поверне. Однак, на відміну від звичайного кредиту, позичальник не має обмежень на суму, яку він може зайняти. Крім того, цю суму він може отримати миттєво, якщо її буде виплачено в тій же транзакції.

Це стало можливим завдяки смарт-контрактам. Вони запрограмовані на повернення кредиту, інакше транзакцію буде заблоковано. Революційна частина у тому, що це відбувається дуже швидко. Позичальнику потрібно лише сплатити комісію за транзакцію, щоб запустити процес. Це означає, що вони можуть займати величезні суми грошей за граничною ціною завдяки потужності блокчейну.

Позики у традиційних фінансах

Щоб дізнатися більше про flash loan, давайте розглянемо, як кредити працюють у традиційних фінансах. Є два поширені типи позик, до яких більшість людей звикла: незабезпечені та забезпечені.

Незабезпечена позика - це позика, в якій позичальнику не потрібно надавати будь-яке забезпечення. Зазвичай позичальник повинен виплатити позикодавцю відсотки понад суму кредиту.

Забезпечена позика трохи відрізняється. Позикодавець просить позичальника надати форму забезпечення у разі, якщо він не може виплатити позику. Цей випадок зазвичай стосується великих грошових сум.

Хоча звичайні кредити є основою традиційної фінансової системи, людям не завжди легко отримати їх. Це частина того, що може зробити кредити у DeFi такими руйнівними.

Як і коли з'явилися Flash Loans?

З початку розвитку децентралізованого кредитування усі позики у криптоактивах вимагали надання позичальником надлишкового забезпечення (застави). Ситуація змінилася у січні 2020 року, коли британська лендингова компанія Aave запустила протокол децентралізованого кредитування на базі пулів ліквідності. Для сторонніх розробників DeFi-додатків було відкрито функцію миттєвих незабезпечених позик.

Базова вимога для флеш-кредиту проста: транзакції отримання та погашення позики, а також будь-які проміжні операції з виданими коштами мають відбуватися в рамках одного блоку транзакцій. З цієї причини від запозичення до погашення позики проходить лише кілька секунд. При цьому розмір миттєвої позики може сягати десятків мільйонів доларів, а комісія за її видачу - лише 0,09% від суми (на додаток до витрат на газ за звернення до смарт-контрактів).

Розробники DeFi-додатків оцінили величезний потенціал миттєвих позик практично відразу після відкриття документації Aave щодо цієї функції. Однак по-справжньому затребувані вони стали через кілька місяців, з багаторазовим зростанням кількості користувачів DeFi-сервісів і зростанням комісій в мережі Ethereum. Звичайні операції з DeFi-протоколами обходилися дуже дорого, а використання стратегій на основі миттєвих позик дозволило значно знизити транзакційні витрати та знайти нові можливості для отримання прибутку.

За підсумками 2020 року лендингова платформа Aave опрацювала флеш-кредити на $2 млрд, а до кінця першого півріччя 2021 року ця сума зросла до $4,2 млрд. За даними сервісу AaveWatch, найбільша миттєва позика склала $195 млн.

У першій половині 2020 року функція флеш-кредитів стала доступною і для користувачів децентралізованого торгового майданчика dYdX. Аналогом миттєвих позик можна вважати функцію флеш-свопів (flash swaps), яку запропонувала у травні 2021 популярна децентралізована криптобіржа Uniswap у версії протоколу v2.

Користувачі отримали можливість позичати без забезпечення більше 100 токенів, які можна використовувати для арбітражних угод (наприклад, між Uniswap та SushiSwap) та іншими стратегіями. Звернення до цієї функції можливе лише через смарт-контракти, оскільки інтерфейс користувача відсутній. Вартість позики становить 0,3% (без урахування плати за газ та комісій Uniswap).

Як працюють флеш-кредити?

Транзакція в Ethereum являє собою кілька операцій, які повинні виконуватися атомарно. Це означає, що всі операції в транзакції повинні бути виконані успішно, або відбувається відкат всієї транзакції. Тут немає золотої середини.

У Ethereum усі основні операції, такі як відправлення токенів ETH або ERC-20 та взаємодія зі смарт-контрактами, виконуються у рамках транзакції.

Згруповані та включені в блоки Ethereum транзакції можуть складатися з кількох етапів. То що це за кроки?

Допустимо, ви хочете надати ETH та DAI на Compound. У той же час ви можете обміняти половину щойно запозиченого DAI на USDC на Curve та забезпечити ліквідність пулу ліквідності DAI/USDC на Uniswap. Все це можна зробити в одній транзакції Ethereum.

Флеш-кредит з Aave: обмін застави у сховищі MakerDAO - портал Guland

Якщо будь-який з цих кроків не буде виконано успішно, буде виконано відкат усієї транзакції, і жоден із кроків не буде виконано.

Коли використати миттєві позики?

Можливість отримання дешевих беззаставних позик відкрила перед користувачами DeFi-сервісів безліч можливостей для заробітку на використанні ринкових неефективностей, так і для скорочення витрат на кредитування та інші операції. Нижче наведені найбільш поширені сценарії використання флеш-кредитів.

Арбітражна торгівля

Отримання прибутку з курсової різниці одного активу різних торгових майданчиках передбачає використання великого обсягу власних коштів. Миттєві позики стають джерелом дешевого фінансування для таких операцій за такою схемою:

Саме арбітражна торгівля вважається найпопулярнішим сценарієм використання флеш-кредитів.

Самоліквідація боргових позицій

При падінні вартості застави нижче за вартість боргу позичальника протоколи кредитування запускають процедуру автоматичної ліквідації. Частина застави продається для погашення боргу, при цьому стягується ліквідаційний штраф, який, наприклад, на Aave становить 5% або 10% (залежно від типу застави), а у випадку з Vaults MakerDAO - 13%.

Використання миттєвих позик дозволяє не чекаючи цієї дорогої процедури провести набагато дешевшу самоліквідацію без штрафів за такою схемою:

Швидка заміна забезпечення

Заміна забезпечення кредиту може бути потрібна, наприклад, при падінні ціни заставного активу, коли збільшується ризик ліквідації. У такому разі розумно замінити дешевшаючий актив на зростаючий або менш волатильний криптоактив.

Звичайна заміна забезпечення вимагає повного погашення боргу, а потім відкриття його заново, що збільшує транзакційні збори і потребує повної суми боргу. Флеш-кредити дозволяють зробити це набагато швидше та дешевше, об'єднавши всі транзакції в одному блоці.

Швидке рефінансування кредитів

Ставки кредитування на різних платформах DeFi постійно змінюються в залежності від ринкових умов і наявної ліквідності. Флеш-кредити виявилися зручним інструментом для дешевого «перекидання» кредиту на платформи з нижчими ставками, у тому числі із заміною забезпечення на інший актив.

Як користуватися миттєвими позиками?

Спочатку функцію миттєвих позик було відкрито лише для розробників. Не було загальнодоступного інтерфейсу користувача, а звернення до цієї функції було можливе лише через смарт-контракти. Однак у 2020 році з'явилися сторонні сервіси, які надавали доступ до флеш-кредитів користувачам, які не володіють Solidity.

CollateralSwap

Цей сервіс з максимально простим інтерфейсом поки що може працювати тільки з сервісом MakerDAO, виконуючи два завдання:

В обох випадках комісія CollateralSwap складає 0,29%.

DeFi Saver

Це DeFi-додаток, який працює з протоколами MakerDAO, Aave, Compound, dYdX та Reflexer і дає можливість користувачам гнучко керувати активами та кредитами. За допомогою опції Recipe Creator зручно створювати власні стратегії з використанням флеш-кредитів Aave та dYdX.

Furucombo

Ця програма, що дозволяє за допомогою візуального програмування максимально просто створювати власні DeFi-стратегії, які називають «комбо». Кожна транзакція в комбо відображається у вигляді куба. Користувач може настроювати параметри кубів та їх порядок. Потім сервіс об'єднує всі куби в одну транзакцію та відправляє на виконання. Флеш-кредити Aave є основою для багатьох шаблонних комбо, доступних у цьому додатку.

Чи є флеш-кредити в альтернативних екосистемах?

Зі зростанням популярності EVM-сумісних блокчейн-платформ (Binance Smart Chain, Solana, Avalanche, Polygon, Fantom) у першій половині 2021 року функція флеш-кредитів стала доступною і користувачам цих мереж.

У квітні 2021 року протокол Aave був розгорнутий у мережі Polygon. З того моменту користувачі отримали можливість використовувати миттєві незабезпечені позики так само, як раніше в мережі Ethereum з тією самою комісією 0,09%. Зрозуміло, з тією різницею, що всі транзакції в мережі Polygon коштують тисячні частки центу.

Миттєві позики та як отримати миттєвий прибуток - портал Guland

Тоді ж, у квітні 2021 року, запропонував свою версію флеш-кредитів у мережі Binance Smart Chain проект C.R.E.A.M. Finance. Пізніше ця функція стала доступною в мережах Polygon та Fantom. При цьому комісія протоколу C.R.E.A.M. становить лише 0,03%.

Серед інших платформ, що видають флеш-кредити у мережі Polygon, варто згадати UniLend Finance. Для користувачів доступне беззаставне запозичення токена MATIC з комісією 0,05%.

У мережі Solana флеш-кредити має намір запропонувати лендингова платформа Solaris Protocol. Станом на літо 2021 додаток ще знаходиться в альфа-версії.

У стадії розробки знаходяться й миттєві позики від протоколу кредитування Benqi Finance, близького до запуску в мережі Avalanche.

Чим небезпечні Flash Loans?

Перевагами миттєвих позик почали користуватися не лише розробники та криптотрейдери, а й зловмисники. У лютому 2020 року було проведено дві атаки на DeFi-протоколи з використанням флеш-кредитів із сумарною шкодою в $1 млн. Вони використали вразливість у протоколі bZx, яка дозволяла маніпулювати цінами криптоактивів та штучно завищувати їх для отримання прибутку. Самі миттєві позики не мали вразливостей, але були дуже дешевим джерелом фінансування атак.

Протягом 2020 року атаки із застосуванням флеш-кредитів стали одним із найчастіше використовуваних способів викрадення коштів із різних DeFi-протоколів. Більшість з вжитих атак експлуатували вразливості, пов'язані з ненадійністю використовуваних цінових оракулів та можливістю маніпулювання цінами активів.

Навесні 2021 року миттєві позики стали доступні відразу в кількох EVM-сумісних мережах - і це дало старт цілій серії атак на DeFi-протоколи, насамперед у мережі Binance Smart Chain (BSC).

Тільки за травень 2021 року децентралізовані сервіси в результаті атак у мережі BSC сумарно втратили $167 млн. Найбільшими стали атаки на проекти Belt Finance (збитки у розмірі $50 млн) та Pancake Bunny, які втратили активи на $45 млн. Серед інших жертв можна назвати BurgeSwap, ApeRocket, bEarnFi та ряд інших DeFi-проектів на базі BSC.

Відомі атаки на флеш-кредити включали такі методи, як маніпулювання системою перебазування, щоб скористатися надмірною пропозицією токенів, використання оракулів для штучного завищення ціни токенів і проведення угод для зменшення кількості токенів в пулі, щоб зробити стрибок цін. Зазвичай ці атаки є складними, багатоетапними процесами, що виконуються дуже досвідченими користувачами DeFi. У багатьох випадках вони пов'язані зі виснаженням пулів ліквідності, в які інвестували звичайні користувачі, внаслідок чого багато людей зазнають значних збитків.

Пояснення функції миттєвих позик (Flash Loans) (відео)

Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться:

Вам також буде цікаво: