Все, що потрібно знати про ліквідний стейкінгЛіквідний стейкінг - випуск "похідного" токена під заставу криптовалюти, заблокованого в стейкінгу. Токен можна використовувати для дохідних операцій у програмах DeFi.

Завдяки ліквідному стейкінгу користувач отримує дохід від стейкінгу, при цьому не втрачаючи нагоди керувати своїм капіталом.

Найбільшим DeFi-проектом для ліквідного стейкінгу є Lido. Також у цьому сегменті працюють Acala Network, Tempus Finance, Meta Pool та інші програми.

Ліквідний стейкінг поєднаний із підвищеним рівнем ризику порівняно із традиційним стейкінгом.

Що таке ліквідний стейкінг - блог Guland

У чому переваги ліквідного стейкінгу?

У криптоіндустрії поширена практика стейкінга: власники криптоактивів, що працюють у мережах Proof-of-Stake, отримують пасивний дохід за роботу валідатором або делегування оператору нод своїх криптовалют. Щоб отримувати прибуток від стейкінгу, потрібно заблокувати криптовалюти у спеціальному смарт-контракті.

У свою чергу, ліквідний стейкінг дозволяє використовувати криптоактив навіть після їх блокування - за рахунок отримання токенізованої версії базового активу.

Таким чином, завдяки ліквідному стейкінгу у інвестора з'являється можливість і отримувати фіксований дохід від стейкінгу та використовувати похідний актив у DeFi-додатках.

Як працює ліквідний стейкінг?

Стейкінг ліквідності - відносно нова практика, поширена в невеликій кількості DeFi-проектів.

Найбільш відомий приклад - Lido Finance. Цей протокол дозволяє відправляти різні криптовалюти в стейкінг та отримувати натомість рівну суму ліквідного похідного активу. Таким чином, користувач отримує прибуток від стейкінгу, але також може розпоряджатися отриманими коштами. При цьому Lido отримує 10% нагород за стейкінг.

Найпопулярніша монета для ліквідного стейкінгу через Lido - ETH. Через протокол можна відправити монети в контракт Ethereum 2.0 та отримати натомість токени stETH.

Потім stETH можна використовувати для доходного фермерства або отримання кредиту в популярних протоколах: Aave, Maker, Compound, yearn.finance, Harvest, Badger та інших додатках. Всі варіанти застосування stETH представлені у блозі Lido.

Кожен токен stETH забезпечений ETH, заблокованим у стейкінгу. Крім того, сума stETH у розпорядженні користувача змінюється відповідно до нарахувань йому нагород ETH. Після повноцінного запуску Ethereum 2.0 можна спалити кожен stETH і отримати реальний ETH. Наразі токен можна обміняти на вторинному ринку.

Крім Ethereum протокол Lido підтримує ліквідний стейкінг Solana (SOL), Polkadot (DOT), Kusama (KSM) та Polygon (MATIC).Які ще є послуги для ліквідного стейкінгу?

Крім Lido на ринку криптовалют є, як мінімум, кілька додатків, які надають послуги ліквідного стейкінгу:

Acala Network. Протокол на базі Polkadot підтримує лише активи, випущені в цій мережі. Acala пропонує більш високу прибутковість за стейкінг DOT, ніж класичний стейкінг. Мінімальна сума - 5 DOT. Як і у випадку з Lido, протокол випускає для користувача токен LDOT. Його можна залишити в заставу, щоб взяти в кредит певну суму aUSD (забезпечений кошиком токкенів стейблкоін, створений Acala), після чого стати постачальником ліквідності в пулі LDOT/aUSD. LDOT можна безпосередньо обміняти на aUSD або інші активи в екосистемі Acala за ринковими цінами.

Rocket Pool. Конкурент Lido у екосистемі Ethereum. Працює за схожим принципом, випускаючи rETH в обмін на блокування ETH для стейкінгу. Мінімальний поріг входу – 0,1 ETH. Токен rETH можна обміняти на популярніший «обгорнутий Ether» WETH на біржі Uniswap, що відкриває широкі можливості для DeFi-операцій.

Tempus Finance. Працює на блокчейні Ethereum з різними токенами ліквідності: stETH, cDAI, aDai, xSushi. Користувачам Tempus пропонують заблокувати ці токени на певний термін в обмін на інший похідний актив, вартість якого визначається ціною stETH, cDAI, aDai або xSushi, до якої додається прибутковість, накопичена від стейкінгу на конкретну дату в майбутньому.

Маринад. Сервіс ліквідного стейкінгу на блокчейні Solana. В обмін на блокування нативної монети SOL у протоколі Marinade випускається токен mSOL, який можна обміняти на SOL та отриманий дохід від стейкінгу. mSOL можна використовувати в кредитних протоколах, пулах ліквідності та доходному фермерстві для отримання токена управління Marinade (MNDE).

Meta Pool. Сервіс із екосистеми Near. За блокування токенів Near у протоколі користувачі отримують stNEAR з можливістю накопичувати дохід від стейкінгу та зберегти ліквідність для роботи на інших ринках. Як і в попередніх прикладах, stNEAR можна використовувати в пулах ліквідності або як забезпечення кредиту.Які існують ризики при ліквідному стейкінгу?

Ліквідний стейкінг не можна назвати повністю безпечним заняттям. Є принаймні кілька ризиків, які можна виділити:

Що таке Стейкінг? Як зробити вклад і заробити (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: