Про метавсесвіт простими словамиМетавсесвіт - наступне покоління цифрових платформ. Включає цілий стек технологій, у тому числі віртуальну та доповнену реальності, блокчейн та штучний інтелект.

Це віртуальна "пісочниця", в якій простір створюють самі користувачі. Вони ж самостійно обирають чим займатися. За допомогою криптовалют та NFT у метавсесвітах можлива монетизація будь-якої діяльності.

Компанія Meta, яка раніше називалася Facebook, розвиває власний метавсесвіт Horizon Worlds. Марк Цукерберг описав метавсесвіт як «інтернет, у якому ви знаходитесь, а не просто дивіться на нього».

Інші великі проекти цифрових світів: Otherside, Decentraland, Sandbox, Axie Infinity. Кожен із них має свої особливості. Наприклад, в одному метавсесвіті можна купити землю, а в іншому - вирощувати незвичайних істот.

Що таке метавсесвіт - блог Guland

Що означає термін «метавсесвіт»?

Слово «метавсесвіт» - переклад англійського слова "metaverse". Воно складається з двох частин: "meta" - грецьке слово, яке означає "за межами", і англійського слова "universe" - "всесвіт".

Хоча це комплексне та багатозначне поняття, зазвичай під ним мають на увазі кілька основних компонентів: тривимірний цифровий простір, у якому використовують такі технології як віртуальна (VR) або доповнена реальність (AR), блокчейн та NFT, а також штучний інтелект.

У масовому уявленні метавсесвіти - це нове покоління інтернет-платформ: самодостатні світи, користувачі яких зможуть у них працювати, відпочивати, навчатися та здійснювати будь-які інші справи. Кожен із таких світів може мати свої функції та особливості.

Які основні атрибути метавсесвіту?

Основні характеристики сучасного цифрового світу можна знайти в есе топ-менеджера Amazon Studios Меттью Болла під назвою «Метавсесвіт: що це, де її знайти і хто її побудував».

У своїй роботі Болл перерахував принципи, на яких будуватимуть метавсесвіти в найближчому майбутньому:

  1. Постійність. Метавсесвіт не можна поставити на паузу або перезавантажити. Вона існує в режимі реального часу, незалежно від зовнішніх чинників.

  2. Синхронність. Метавсесвіт існує послідовно. Це життєвий досвід, який охоплює реальний світ, і віртуальний простір.

  3. Доступність. Віртуальна реальність не повинна мати жодних обмежень щодо її учасників. Кожен може бути частиною того, що відбувається.

  4. Сумісність. Має бути прямий обмін даними, цифровими активами та предметами між різними віртуальними світами. Наприклад, скін зброї у Counter-Strike можна використовувати для прикраси зброї у Fortnite або подарувати другу у Facebook.

  5. Замкнена економіка. Учасники метавсесвітів можуть створювати, володіти, інвестувати, продавати та отримувати винагороди за широкий спектр віртуальних послуг, які становлять цінність для інших учасників.Метавсесвіт - це гра?

Коротка відповідь: ні. Головна функція ігор - розвага, а користувачі, за рідкісними винятками, швидше витрачають на них гроші, а не заробляють.

Мета метавсесвіту - створити нові способи взаємодії між людьми та перенести реальне життя у цифрову форму. Сюди входять такі аспекти як соціалізація, культура, економіка та суспільна сфера.

У світі метавсесвіту немає єдиної розповіді та набору механік, які призначає розробник. Скоріше це «пісочниця», в якій простір створюють самі користувачі. Вони ж самостійно обирають чим займатися. Це можуть бути і ігри, але не тільки: спілкування, створення цифрових товарів та предметів мистецтва, «будівництво», подорожі чи ще щось.

Яке відношення NFT та криптовалюти мають до метавсесвітів?

Концепція метавсесвітів передбачає, що у їх користувачів існуватимуть необмежені можливості для монетизації свого віртуального життя.

Головний елемент, який лежить в основі економіки віртуального світу - невзаємозамінні токени (NFT). Вони є правами власності на будь-які цифрові предмети та майно, які створюють користувачі.

Розробники не можуть відібрати NFT або видалити з профілю учасника, оскільки він знаходиться в блокчейні. Крім того, токени не обмежені рамками проекту та дають можливість передавати цінне майно між різними метавсесвітами.

Самі «аватари» користувачів також можуть бути прив'язані до NFT, а не до профілю програми, через що їх неможливо вкрасти, скопіювати чи видалити.

Криптовалюти ж виступають як внутрішні «валюти» метавсесвітів і теж мають всі властивості «цифрової власності».Марк Цукерберг теж створює метавсесвіт?

У 2021 році гігант цифрової економіки, Facebook провів ребрендинг і став Meta. Засновник компанії Марк Цукерберг заявив, що тепер метавсесвіт є головним проектом корпорації, а не соціальні мережі.

Цифровий світ Meta назвали Horizon Worlds. Він працює за допомогою VR- та AR-гарнітур і згодом стане доступним на різних пристроях, включаючи ПК, ігрові консолі та навіть телефони.

Сам Цукерберг описав світ метавсесвіту як «інтернет, де ви перебуваєте, а не просто дивитися на нього».

Як влаштований метавсесвіт Horizon Worlds?

У грудні 2021 року Meta відкрила бета-доступ до свого цифрового світу для жителів США та Канади.

Платформа дає можливість користувачам взаємодіяти один з одним, переміщатися віртуальним простором, брати участь у заходах, а також створювати об'єкти і навіть світи. Останні є обмеженими просторами з різними функціями - наприклад, зал для заняття йогою, робочий офіс, кафе або красивий природний об'єкт для медитацій.

Програма має компоненти VR-будівництва, включаючи кодові блоки, звуки та анімаційні ефекти. Приєднатися до Horizon Worlds можна за допомогою шолома та гарнітури Oculus Quest та облікового запису Facebook.

Цифровий світ інтегрований з іншими метавсесвітами, що мають певні функції: Horizon Workrooms - платформа для коворкінгу, та Horizon Venues - майданчик для онлайн-заходів і концертів.

Як заявили в самій Meta в середині лютого 2022-го, в Horizon Worlds збудовано вже понад 10 тисяч віртуальних світів, а щомісячна база активних користувачів досягла 300 тисяч людей.

Будь-який користувач зможе монетизувати свою діяльність у Horizon Worlds за допомогою NFT. У Meta ж планують заробляти на комісіях із продажу токенів. Щоправда, компанію розкритикували за надто високі тарифи.

Meta також розглядає можливість емісії власного токена як аналога «грошей» у метавсесвіті.Які ще є метавсесвіти?

Сьогодні на ринку криптовалют є одразу кілька проектів, націлених на створення метавсесвітів:

  1. Otherside. Цифровий світ з елементами гейміфікації, розробкою якого займається Yuga Labs, що створила знамениті колекції NFT - Bored Ape Yacht Club та Mutant Ape Yacht Club. Метавсесвіт запустили навесні 2022 року, його нативним токеном є ApeCoin (APE).

  2. The Sandbox. Віртуальний простір у жанрі пісочниці. У цьому метавсесвіті користувачі володіють ділянкою «землі», яка є невзаємозамінним токеном, і можуть будувати на ній будь-які цифрові об'єкти. Нативний токен проекту - SAND.

  3. Axie Infinity. Популярна блокчейн-гра з механіками «Покемона»: користувачі Axie Infinity «ростять» та покращують власних істот, між якими влаштовують бої. Також гравці можуть отримувати пасивний прибуток зі здачі своїх істот «в оренду». Розробники Axie Inifinity працюють над проектом «віртуальної землі»: її власники зможуть купувати ділянки та будувати на них, збирати ресурси, об'єднуватись та боротися за територію. Нативна монета проекту - AXS.

  4. Decentraland. Один із найстаріших проектів метавсесвіту, в якому також можна купувати цифрову землю та зводити на ній об'єкти, а також створювати предмети. Земельні ділянки також реалізовані у формі NFT. Побудовані об'єкти є інтерактивними, їх можна монетизувати. Decentraland має свою криптовалюту - MANA.

Як розвивають метавсесвіт?

По-перше, у цифрові світи активно інвестують. Особливо розвивається напрямок «цифрової нерухомості»: у віртуальні ділянки в The Sandbox вже інвестують великі банки, а Вілл Сміт та The Weeknd придбали землю у метавсесвіті Everyrealm. Купити землю в метавсесвіті може будь-який користувач на внутрішніх маркетплейсах. Нативні криптовалюти проектів активно торгуються на ринку криптовалют та займають на ньому провідні позиції.

Великі компанії все активніше беруть участь у метавсесвітах. Так, навесні 2022 року в Decentraland пройшов тиждень моди, в якому взяли участь багато відомих брендів, включаючи Dolce & Gabbana та Tommy Hilfiger. А провідний виробник косметики Estee Lauder рекламував нові продукти.

Платіжна компанія Mastercard подала заявки на 15 торгових марок, пов'язаних із метавсесвітами та криптовалютами. McDonald's реєструє патент, згідно з яким мережа планує відкрити ресторани у метавсесвітах та продавати в них їжу у формі NFT.

Корпорації вкладають великі суми створення метавсесвітів. Зокрема, великий розробник ігор Epic Games залучив одразу $2 млрд на створення розважальних віртуальних світів для всієї родини. Він реалізує проект у співпраці з Sony та LEGO.

А у Південній Кореї метавсесвіт зробили національним проектом і виділили на його розробку $186 млн із державного бюджету.

Різні організації відкривають свої представництва у віртуальних світах: наприклад, такі офіси є у банку JPMorgan та крипторегулятора Дубая.

За оцінками Citibank, до 2030 року розмір ринку метавсесвітів сягне $13 трлн, а кількість користувачів - 5 млрд осіб.Що таке Metaverse (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: