Обгорнуті токени Bitcoin та інших криптовалютОбгорнутий токен (wrapped token) - копія криптоактиву, випущена в іншому блокчейні під заставу оригінальної монети. Такий вид токена забезпечений базовим активом у співвідношенні 1:1, має ту ж ціну і дозволяє розширити можливості застосування, наприклад, торгувати на децентралізованих біржах, що не підтримують «оригінал».

Найвідоміший приклад оберненої криптовалюти - Wrapped Bitcoin (WBTC), випущений у мережі Ethereum. Широко застосовується у сфері децентралізованих фінансів (DeFi).

Що таке обгорнуті токени в криптовалюті - блог Guland

Для чого потрібні обгорнуті токени

З розвитком ринку децентралізованих, зокрема DeFi-додатків, виникла потреба у передачі ліквідних криптоактивів з однієї мережі в іншу.

Для цього призначені обгорнуті токени. Використовуючи WBTC, користувач отримує цінність BTC в екосистемі Ethereum чи Tron. WBTC можна залишити як заставу для отримання кредиту в стейблкоінах або використовувати в прибутковому фермерстві - все це без необхідності використовувати централізовані біржі та сервіси.

Окрім цього, WBTC значно спрощує роботу біржам, гаманцям та сервісам - зникає потреба у налаштуванні окремих нод.

Як і коли з'явився WBTC

WBTC є результатом проекту Wrapped Tokens, заснованого трьома організаціями: BitGo, Kyber Network та Ren. Вперше був анонсований у жовтні 2018 року та офіційно запущений 31 січня 2019-го.

Екосистема WBTC налічує десятки іменитих сертифікованих мерчантів, включаючи Compound, Maker, Blockfolio, Uniswap, CoinGecko, Aave та 0x - вони відповідають за емісію та спалювання WBTC.

Як створюються та працюють обгорнуті токени

Обгорнутий токен випускається шляхом переміщення криптоактиву в спеціальне сховище та подальшого випуску обгорнутого токена через спеціальний смарт-контракт.

У прикладі з WBTC користувач повинен зробити переказ BTC на вказану адресу в мережі Bitcoin, після чого буде випущений WBTC і переміщений на бажану адресу в мережі Ethereum.

За випуск обгорнутого токена відповідає спеціальний сервіс, що зберігає базовий актив у смарт-контракті та водночас відповідальний за випуск обгорнутої версії токена. Обмін у зворотний бік відбувається шляхом спалювання WBTC в мережі Ethereum та подальшим «розблокуванням» застави в мережі Bitcoin.До чого тут кроссчейн-мости?

Кросчейн-мости - набір автоматизованих смарт-контрактів, що дозволяє передавати актив з однієї мережі, зберігаючи їх у спеціальному сховищі, в іншу шляхом випуску в ній обгорнутого токена.

Головне завдання мостів - створити сумісність для ізольованих одна від одної мереж та додатків. Наприклад, щоб почати використовувати BTC для фармінгу в мережі Ethereum, користувачеві потрібно якимось чином перевести монету BTC на адресу ETH - цим і займаються мости.

У випадку WBTC, з повним списком довірених мостів можна ознайомитися на сайті Wrapped BTC.

Які є кроссчейн-мости та обгорнуті токени

Крім WBTC існує безліч обгорнутих токенів інших монет - їх випуск обмежений лише технологічними можливостями конкретної мережі та додатків. Ось кілька прикладів:

Wraph Ethereum (WETH)

Обернена версія монети ETH. Оскільки більшість DeFi-додатків у мережі Ethereum працюють із токенами стандарту ERC-20, а монета ETH не належить до нього (її випустили до прийняття стандарту), вирішили випустити WETH. Він полегшує процес обміну з використанням ефіру.

WETH можна випустити в кількох десятках блокчейнів, включаючи Polygon, Binance Smart Chain, Solana, Near, Avalanche та Fantom. Ця обернена версія ETH є одним із найпоширеніших токенів на ринку DeFi-додатків та прибуткового фермерства. Також WETH використовують, наприклад, у торгівлі на NFT-платформі OpenSea.

Обгорнуті токени мережі BNB Chain

Розробники блокчейну від Binance створили спеціальний міст Binance Bridge для випуску обгорнених версій популярних криптоактивів у їхній мережі. Користувач може обернути BTC, ETH, XRP, USDT, BCH, DOT та інші монети, щоб скористатися можливостями самої мережі BNB Chain та програм, побудованих на ній.Обгорнуті токени на блокчейні Solana

Одним з найпопулярніших мостів для Solana є Wormhole, що з'єднує мережу з Ethereum, Avalanche, Oasis, Binance Smart Chain та Polygon. Набір токенів та мереж постійно розширюється.

Обгорнуті токени на блокчейні Avalanche

Крім безлічі мостів, підконтрольних окремим додаткам, розробники запустили офіційний міст Avalanche Bridge з Ethereum до Avalanche з можливістю обгорнути популярні стейблкоіни (USDC, USDT, BUSD) та інші активи стандарту ERC-20.

Обгорнуті токени на блокчейні Near

Розробники цього блокчейну представили рішення Rainbow Bridge, призначене для перенесення ліквідності з Ethereum до Near. Команда постаралася дати можливість обгорнути найпопулярніші токени в DeFi: стейблкоіни (USDT, DAI, TUSD), WBTC та WETH, токени децентралізованих бірж (1INCH, UNI), токени кредитних протоколів (AAVE, COMP) та біржові токени (HT, CRO).

Ризики використання обгорнутих токенів

Використання обгорнутих токенів - зручний варіант для взаємодії з додатками з різних мереж. Проте є ризики на які варто звернути увагу.

По-перше, кроссчейн-мости, як і будь-які інші смарт-контракти, можуть містити вразливість у коді. Це підтверджує злом Wormhole на блокчейні Solana, який стався у лютому 2022 року. Скориставшись експлойтом, зловмисники вивели з пулу проекту близько 120 000 WETH ($320 млн на момент злому).

По-друге, існує ризик централізації. Приватні ключі, які надають доступ до засобів, що зберігаються в мосту, можуть потрапити в руки зловмисникам. Базовий актив просто виведуть на сторонню адресу та користувач не зможе повернути собі заставу. Це сталося з проектом Axie Infinity та їх мостом Ronin наприкінці березня 2022 року. У результаті хакерам вдалося вивести криптоактиви на загальну суму приблизно 625 млн дол.Що таке Wrapped Tokens (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: