Огляд Governance Token (токен управління)Токен управління, або Governance Token - цифровий актив, власники якого можуть брати участь у ухваленні рішень щодо розвитку блокчейн-проекту.

Найчастіше систему управління проектом з допомогою токена побудовано з урахуванням децентралізованої автономної організації (DAO). Токени дають право голосувати та висувати власні ініціативи.

Токен управління є різновидом ютіліті-токена і може мати інші функції, крім голосування.

Що таке токен управління - блог Guland

Навіщо потрібні токени керування?

Технологія блокчейн призвела до появи децентралізованих додатків та цілих напрямів економіки, таких як децентралізовані фінанси (DeFi).

Проте форма організації таких додатків залишалася централізованою, що суперечило їх природі. Поступово було розроблено архітектуру децентралізованого управління проектами - DAO.

Завдяки DAO співтовариство проекту отримало право приймати рішення з деяких (а іноді й з більшості) питань, пов'язаних із змінами продукту чи екосистеми. Інструментом участі у DAO став токен управління. Також він став головним економічним стимулом для ком'юніті та заохочення його активних членів.

По суті, токени управління становлять частку «власності» у децентралізованому протоколі, виступаючи своєрідним аналогом акцій, але з функціями прямого впливу.

Як виникли токени управління?

Одним із перших токенів управління став Maker (MKR) протоколу MakerDAO. Як відомо з назви, у ньому від початку було закладено систему управління через DAO.

MKR використовується для голосування DAO, включаючи основні економічні параметри протоколу. Однією з особливостей MakerDAO є те, що результати голосування можуть бути переглянуті вже після його виконання, якщо за це проголосують учасники DAO, тобто власники MKR.

Значення емісії токена змінюється і змінюється залежно від загального показника забезпеченості стейблкоінів DAI, що є у обороті на даний момент. При зниженні забезпеченості нижче за встановлену норму частину MKR використовують для відновлення обсягу застав (і навпаки). Таким чином, MKR також є засобом рекапіталізації.

Іншим помітним проектом у сфері DeFi після MakerDAO став Compound. Його розробники фактично вигадали фармінг ліквідності, оскільки токен управління проектом COMP вперше розподілили користувачам через цей механізм.

Після випуску у вільний оборот ціна COMP почала різко зростати, через що фармінг у Compound на невеликий період часу став украй прибутковим заняттям. Це принесло проекту та його гавернанс-токену популярність.

Сьогодні COMP використовується для виплат прибутковості за участь у пулах платформи та голосування в DAO проекту. За допомогою COMP можна винести питання на голосування, але для цього потрібно володіти не менше ніж 1% від випущених токенів.У яких блокчейн-проектах є токени керування?

Сьогодні Governance Token поширені насамперед у сфері DeFi та пов'язаних з нею напрямках, наприклад GameFi. Також вони набувають популярності у проектах метавсесвітів та NFT, де виступають основним способом оплати.

Згідно з даними Coingecko та CoinMarketCap на червень 2022 року, токенами управління з найбільшою капіталізацією є:

Як отримати токен управління?

Сьогодні найпопулярнішим способом випуску нового Governance Token є аірдроп, тобто нарахування емітентом деякої суми монет великому числу користувачів на основі певних критеріїв.

Що таке токен управління - блог Guland

Зазвичай умови для участі в аірдропі не суворі. Наприклад, Uniswap перерахував однакову суму своїх токенів UNI всім користувачам, які або обмінювали криптовалюти, або були постачальниками ліквідності протоколу до певної дати.

Після емісії токен управління проходить лістинг на різних торгових платформах, де його отримує можливість купити будь-хто. Оскільки Governance Token відкрито торгують, як і іншими криптоактивами, їхня ціна постійно змінюється в залежності від попиту та пропозиції.Чи можна отримувати прибуток від токенів управління?

В багатьох DAO участь реалізована через блокування Governance Token у спеціальному смарт-контракті. Утримувач при цьому отримує натомість спеціальні «обгорнуті» токени, які можна використовувати лише у голосуваннях.

Принаймні деякі протоколи заохочують учасників DAO, нараховуючи також до заблокованих токенів додаткові за певною ставкою. Буває й інший механізм: тим, хто бере участь у голосуваннях, нараховують нагороди за активність за допомогою періодичних аірдропів.

Навіщо ще використовують токени управління?

Хоча майже всі Governance Token мають спільні риси та способи використання, конкретні функції можуть відрізнятися від проекту до проекту.

Наприклад, власники KNC можуть голосувати за або проти виділення коштів новим партнерам екосистеми Kyber Network, а також з питань зміни ставки доходності за стейкінг активу.

У свою чергу, власники токенів протоколу Curve можуть висунути пропозицію про створення нового пулу ліквідності (для цього знадобиться заблокувати 2500 CRV). Проте пропозицію має, за допомогою голосування, схвалити співтовариство проекту.

Власники Governance Token Synthetix Network не лише вирішують питання розвитку протоколу, а й обирають членів ради для управління проектом. У Dash власники нативної монети, яка також має функції управління, можуть висувати пропозиції щодо використання 10% комісій, зібраних блокчейном. Щоб стати членом DAO, потрібно щонайменше 1000 DASH.

Токени управління метавсесвітів часто потрібні для покупки цінних цифрових предметів та визначення зовнішності світу. У Decentraland токен MANA - фактично валюта для покупки цифрових земельних ділянок. За ті ж токени творці NFT усередині метавсесвіту продають свої предмети.Governance токени та DAO-організації (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: