Все, що потрібно знати про Web 3.0Web3 (Web 3.0) - термін, що означає нове покоління інтернету. Він охоплює як інфраструктурні елементи, так і додатки.

Точного визначення Web3 немає. Концепція Web 3.0 з'явилася ще в 90-ті роки і включала такі поняття як семантична павутина. Останніми роками Web3 пов'язані з принципом децентралізації.

Сучасні Web3-додатки мають такі атрибути як DAO, криптовалюти, блокчейн та децентралізовані системи зберігання даних, суверенна ідентичність (SSI), «інтернет речей», метавсесвіт, NFT та інші явища та технології.

Web3 – децентралізований Інтернет майбутнього - блог Guland

Що таке Web 1.0 та Web 2.0?

Web 1.0 - це перша версія "Всесвітньої мережі" (World Wide Web), яка почала набувати популярності на початку 90-х після впровадження протоколу комунікації та HTTP. Сайти цієї версії являли собою статичні сторінки з текстом, посиланнями та зображеннями. За словами Тіма Бернерса-Лі, якого називають автором Мережі, сайти Web 1.0 були доступні лише для читання. Взаємодія з сайтами обмежувалася найпростішими формами комунікації, такими як форуми.

Web 2.0 - друге покоління інтернету, яке почало поширення на початку 2000-х. Основу Web 2.0 складають інтерактивні платформи та сервіси, підключені до Світової мережі. На відміну від першого покоління в тому, що сайти стали веб-застосунками, які можуть самостійно використовувати користувачі. Пізніше до цього додалися соціальні мережі та система хмарних сервісів. Відомі представники Web 2.0 - Amazon, Facebook та Twitter.

Чим Web3 відрізняється від попередніх версій інтернету?

У Web 1.0 дані були представлені користувачам статично - веб-сайти мали виключно інформаційний характер. У Web 2.0 користувачі активно взаємодіють із інтернет-ресурсами, створюють власний контент та спілкуються один з одним.

Вперше концепція Web 3.0 з'явилася ще в 90-ті роки. Бернерс-Лі назвав її семантичною павутиною. Архітектура нового покоління мала включати кілька основних компонентів. Серед основних ідей Web 3.0 був переклад всього мережевого контенту, написаного людською мовою, в машиночитаючу форму, що дозволило б алгоритмам та програмам розпізнавати значення повідомлень та будувати зв'язки на їх основі.

Надалі сприйняття концепції змінилося. У 2014 році співзасновник Ethereum Гевін Вуд опублікував статтю, в якій описав Web 3.0 з нового боку - як децентралізованішу версію мережі, побудовану з використанням блокчейна. Його пропозиції стосувалися насамперед змін у системі зберігання даних та підвищення рівня анонімності користувачів.

2021 року термін Web 3.0 знову згадали - на тлі зростання популярності децентралізованих додатків та NFT. У ході бурхливих інтернет-дискусій популярності набуло також слово "Web3".Що ж таке Web3?

Криптоспільнота досі шукає визначення для Web 3.0. Але його важливою відмінністю від Web 2.0 є підвищення децентралізації на всіх рівнях, у тому числі зберігання даних і використання додатків. Додатками епохи Web3 часто називають ті, які мають один або кілька атрибутів зі списку:

Також Web3 передбачає активне використання штучного інтелекту. Це дає широкі можливості для персоналізації досвіду користувача. Подібний принцип є основою бізнес-моделей багатьох великих веб-платформ, наприклад YouTube, Netflix або Amazon. Хоча з погляду організації вони залишаються централізованими.

Web3 також тісно пов'язаний із поняттям метавсесвіту.

Ще одне ключове явище Web3 - суверенна ідентичність.

Як працюють Web3-програми?

Під час розробки додатків «нового покоління» дотримуються децентралізації організації даних, включаючи їх зберігання. Принаймні, частина даних мережевого додатка зберігається в блокчейні, тобто децентралізована.

Розвитком продукту займається не тільки і не так власник, як розподілене співтовариство. Воно управляє проектом через DAO (децентралізовану автономну організацію).

У свою чергу, децентралізація є запорукою того, що криптовалютам та смарт-контрактам вдалося реалізувати в економіці: виключити необхідність у довірі, а отже, у посередниках та централізованих структурах.

Таким чином, ідеальний стан Web3 - свобода від цензури та обмежень, а також ефективна бізнес-модель без використання ієрархічних структур та традиційних фінансових інструментів.Які блокчейн-проекти працюють у сфері Web3?

У криптоіндустрії є величезна кількість проектів, які позиціонують себе як частина руху Web3. Назвемо кілька найбільших прикладів:

Filecoin (FIL) - глобальний "маркетплейс" для децентралізованого зберігання даних. Є альтернативою централізованим хмарним сховищам: об'єднує мережу комп'ютерів, користувачі яких можуть здавати в оренду вільне місце на диску. Конкурентами Filecoin є Storj (STORJ) та Siacoin (SC).

У напрямку передачі даних та «інтернету речей» (IoT) теж є успішні приклади. Один з них Helium - децентралізована мережа спеціальних модемів, які надають послугу швидкого та сталого з'єднання для IoT-пристроїв, насамперед «розумних» датчиків та лічильників.

Ще один приклад - IOTA, який побудований на різновиді розподіленого реєстру без використання блоків та майнінгу. Натомість кожна наступна транзакція підтверджує дві попередні. IOTA також призначена для «розумних» пристроїв, які можуть проводити мікротранзакції у цій мережі практично безкоштовно.

Існують проекти, що пропонують нову систему організації та пошуку контенту в Мережі. Наприклад, The Graph (GRT) - децентралізований та відкритий протокол індексування для запитів даних із блокчейнів, який є аналогом інтернет-шукача. Інформацію з окремої мережі The Graph групує так званий підграф, доступ якого здійснюється через API. Програми можуть отримувати з підграфа будь-які дані шляхом SQL-запитів.

Polkadot спочатку позиціонував себе як платформа для Web3 і, зокрема, децентралізованих додатків. Для розробників існує набір інструментів Polkadot Substrate, який дозволяє створювати окремі блокчейни пов'язані між собою в рамках екосистеми Polkadot.

Очевидний претендент на звання головного блокчейну для Web 3.0 - Ethereum, що вже став головною платформою для децентралізованих програм. Крім багатьох DeFi- і NFT-проектів можна виділити сервіс Ethereum Name Service, що дозволяє генерувати доменні імена, прив'язані до адреси в мережі.

До блокчейнів для Web3 можна віднести й інші платформи для децентралізованих програм, включаючи Solana, Avalanche, Polygon та інші.Навіщо в Web3 потрібні криптовалюти?

Багато інтернет-проектів нового покоління можуть мати власний криптоактив, який має певні функції або дає переваги при використанні програми.

Одна з найпоширеніших функцій токена проекту - управління. Власники токена беруть участь в управлінні додатком через DAO - орган децентралізованого управління, який працює за допомогою смарт-контрактів.

Сума токенів у володінні визначає «вагу» голосу під час голосування. Члени DAO самі формулюють та обговорюють нові пропозиції, а також голосують по ним. Голосування DAO можуть стосуватися різних питань - починаючи від виділення коштів на якийсь проект і закінчуючи зміною якогось параметра програми.

Таким чином, DAO відповідає за розвиток проекту та його токеноміку.

Великі інтернет-компанії також розвивають Web 3.0?

Концепція Web 3 приваблює не тільки криптопроекти і стартапи, але і традиційних гравців Web 2.0 - великі технологічні компанії.

У травні 2022 року Google Cloud оголосила про початок розробки інструментів для блокчейн-розробників. Екс-голова та глава Google Ерік Шмідт назвав ідею Web3 цікавою та виділив дві зміни, які привнесе нове покоління інтернету - володіння контентом користувачами та виплата ним компенсацій за активність. А співзасновник Ethereum Джозеф Любін відзначив можливості децентралізації, які надає «нова версія» інтернету.

Елементи Web3 у свої продукти планує запровадити YouTube. Підтримку децентралізованих програм на нативному рівні розвиває команда браузера Opera.

За даними Grayscale, зростання річного доходу сектору метавсесвітів Web 3.0 досягне $1 трлн. Великі компанії, такі як Uniswap Labs, Pantera Capital та Dragonfly Capital, створили венчурні підрозділи, які будуть зосереджені на розробках програм Web 3.0.

Згідно з дослідженням Electric Capital, за 2021 рік кількість розробників у галузі технологій Web3 збільшилася на 75%.За що критикують Web 3.0?

Розмитість визначення та вкрай часто вживання цього слова роблять ідею Web3 популярним об'єктом критики.

Наприклад, бізнесмен Ілон Маск в одному з інтерв'ю наприкінці 2021 року заявив, що Web 3.0 - це "великий засіб для просування, а не щось реальне".

Засновник Twitter Джек Дорсі розкритикував концепцію за те, що у сфері Web3 надто сильний вплив венчурних інвесторів, тому вона ніколи не буде децентралізованою.

Пізніше компанія Дорсі представила свій проект в області «нового інтернету» - платформу Web5. Вона дозволяє розробникам впроваджувати додатки децентралізовану систему зберігання даних та цифрової ідентичності користувача.

Криптограф і засновник месенджера Signal Моксі Марлінспайк звернув увагу на те, що додатки, які претендують на звання децентралізованих, у своїй роботі покладаються на децентралізовані сервіси, зокрема сервери та API.

Web 3 - Історична довідка (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: