Огляд фонду Bitcoin FoundationBitcoin Foundation - портал Guland

Віртуальна валюта Біткоін стала дітищем кібер-утопізму - обіцянки свободи від обмежень, які прийшли з випущеними урядом грошима, і представлення нового способу здійснювати операції в Інтернеті. І хоча репутація уряду залишається незайманою, коли паперові гроші використовуються для допомоги злочинної діяльності, цей же (логічний) принцип, схоже, не застосуємий до Біткойна. У цій статті ми докладніше розглянемо Bitcoin Foundation - некомерційну організацію, засновану, щоб допомогти відновити добре ім'я Біткоїн і наблизити проект до решти світу.

Ідея

Біткоіни завжди покладався на своє самовіддане співтовариство для зростання та інновацій, тому, природно, ідея створення фонду виходила від одного з її провідних прихильників. Ця тема була вперше піднята в жовтні 2011 року на форумі BitcoinTalk Гевіном Андресеном, провідним мейнтейнера в той час. У своїй пропозиції Гевін представив спільноті ідею некомерційної організації, яка буде служити багатьом цілям: взаємодіяти з правовою системою, в якій потрібен центральний об'єкт, наприклад, для володіння торговою маркою Біткоін, володіння і контролю над доменом bitcoin.org і т.д.; виступати в якості центральної бібліотеки для точної інформації про біткоіни; збирати пожертви на зустрічі розробників і конференції; і створити центр обміну інформацією з правових питань, пов'язаних з Біткоіном.Фонд буде наслідувати існуючим організаціям, таким як Linux Foundation і Tor Project, слідуючи принципам і політикам розробки та підтримки проекту з відкритим вихідним кодом, який заохочує глобальне використання технології. Крім того, він буде відповідати за виплату заробітної плати окремим розробникам, які були зайняті повний робочий день, і за будь-які адміністративні або юридичні проблеми, з якими може зіткнутися Біткоін. Всі ці витрати будуть покриватися за рахунок грантів, що надаються комерційними компаніями, а також членських внесків.

Частина спільноти була налаштована проти ідеї, що видатні біткоіни-фігури є голосом децентралізованої валюти; вони розглядали це як крок до централізації, яка прямо суперечила їх Лібертаріанська поглядів і природі самого проекту Біткоін. Такі побоювання були спростовані тим фактом, що - оскільки Linux Foundation (який служив моделлю для організації) не контролював Linux, - Bitcoin Foundation як організація не матиме ніякого контролю над біткоіни-кодом. Інші були в захваті від цього, усвідомлюючи його потенціал і роль, яку він може зіграти у відновленні іміджу Біткоін «гроші наркоторговців» в очах широкої громадськості.

Офіційне оголошення було зроблено майже через рік після первинної пропозиції, у вересні 2012 року. Ще раз, це був Andresen, який приніс хороші новини спільноти BitcoinTalk, пояснивши, що «нічого не закладено в камінь і структура Фонду може бути зміненим голосуванням його членів, і те, що саме робить Фонд, буде в значній мірі залежати від того, хто готовий активізувати роботу, щоб домогтися успіху».

Він висловив надію на те, що Фонд Біткоін стане відкритою, керованої членами організацією, до якої багато приєднаються для досягнення цілей стандартизації, захисту і просування використання біткоіни на благо користувачів по всьому світу.

Будь-який незалежний прихильник або бізнес може приєднатися до фонду за невелику плату (щомісячну або річну), оплачувану в біткоіни або за допомогою кредитної картки, і отримувати такі пільги, як участь в щорічному процесі планування програм адвокації та навчання Фонду Біткоін; доступ до ексклюзивних знижок і спеціальних пропозицій для установчих та партнерських заходів і продуктів; щомісячна фінансова та операційна інформація тільки для членів від Виконавчого директора. І саме так, з Пітером Вессенесом в якості виконавчого директора, Гевіном Андресеном, Роджером Вером, Марком Карпелесом, Чарлі Шрем і Патріком Мурка в якості членів ради засновників, Bitcoin Foundation заробив.Спори

У червні 2013 року Каліфорнійський департамент фінансових установ (DFI) направив в біткоіни Фонд лист з проханням «припинити і утримуватися від ведення бізнесу з переказу грошей в цьому штаті». DFI помилково вважав, що Bitcoin Foundation займається транзитом грошей, але, після докладного відповіді від фонду, Каліфорнійський DFI розпався. Хоча це було незручно для фонду, це було ніщо в порівнянні з протиріччями, що виникли навколо нього в наступні роки.

У січні 2014 року уряд США звинуватило Чарлі Шрем, заступника голови Фонду Біткоін, в участі в операції з відмивання грошей разом з Робертом М. Файелла (він же «BTCKing») через BitInstant. Гроші, які були відмиті, прийшли від продажу наркотиків, зроблених на інтернет-ринку Шовкового шляху. Незабаром після скандалу він подав у відставку і визнав себе винним в пред'явлених йому звинуваченнях.

Тільки через місяць, в лютому 2014 року, Марк Карпелес - генеральний директор Bitcoin exchange Mt. Gox - подав у відставку з ради Bitcoin Foundation після банкрутства Гокса. Сумнозвісний скандал з Гоксом стався через те, що було вкрадено майже 750 000 біткоіни їх клієнтів, а також 100 000 власних біткоіни. Після інциденту головний вчений Гевін Андресен опублікував повідомлення в блозі Фонду Біткоін, в якому пояснюється, що Біткоін не винен, і ще раз нагадує суспільству, що «Біткоін все ще молодий і експериментальний». Незважаючи на заяву про відмову від відповідальності, цінність Біткоін знизилася на 36% в наступному місяці.

У травні 2014 року головами Шрем і Карпелеса в раді директорів були Боббі Лі (генеральний директор BTC China) і Брок Пірс (венчурний капіталіст). Десять чоловік подали у відставку з фонду, і багато хто висловив своє невдоволення після обрання Пірса головою через звинувачення, висунуті проти нього в 1999 році, стверджуючи, що він чинив тиск на неповнолітніх в сексі в компанії, яку він соучреділ під назвою Digital Entertainment Network (DEN). Пірс був названий на двох цивільних позовах про сексуальне насильство над неповнолітніми хлопчиками, але ніколи не був притягнутий до кримінальної відповідальності. До ради директорів фонду увійшли Пітер Вессенес, Гевін Андресен, Брок Пірс, Боббі Лі, Джон Матоніс, Мейер «Міккі» Малка і Елізабет Плошай.

У тому ж місяці самопроголошений мільйонер біткоіни Олів'є Янссенс запропонував приз в 100 000 доларів за програмну платформу, яка може замінити Фонд Біткоін. На його думку, Bitcoin Foundation «внутрішньо відтворює ту ж архаїчну політичну систему, яка не працює в суспільстві», а його основними представниками була «непрозора, політична і скритна еліта».

Він також згадує про відсутність успіху фонду в фінансуванні його основної команди розробників. За його словами, ніяких реальних ініціатив щодо фінансування для розробників немає, оскільки люди очікують, що фонд візьме на себе цю відповідальність. В результаті розробники не отримують достатнього фінансування, що зупиняє розробку. Проблема ще більше ускладнюється відсутністю прозорості у фонду; ніхто точно не знає, скільки грошей має фонд у своєму розпорядженні або яка частина цього бюджету відводиться на заробітну плату розробників.Через місяць Янсенс оголосив, що нагорода була присуджена Майку Хирний за його краудфандінговую платформу, яка працювала на Блокчейні.

У липні 2014 року Андреас Антонопулос, викладач Біткоін і автор книги «Освоєння Біткоіна», оголосив про свій відхід з фонду, підтвердивши проблему відсутності прозорості, на яку Янссенс звернувся менш ніж за місяць до цього.

На той момент збитки, завдані репутації фонду, був непоправним. Сталося занадто багато скандалів, і в результаті люди втратили віру в проект. Фонд не дотримується своїх основоположні принципи, прозорість є найбільш важливим. Було очевидно, що щось повинно було змінитися.

У жовтні 2014 Джон Матоніс покинув свій пост виконавчого директора фонду, який він займав з липня 2013 року, і його змінив Патрік Мерк. 31 грудня він покинув раду директорів зовсім. До кінця року фонд оголосив, що він зосередить свою увагу на основному розвитку, а не на освітніх, просвітницьких та громадських ініціативах.

Це рішення було прийнято в результаті трьох опитувань: громадського опитування, опитування для окремих членів і опитування для представників бізнесу. Результати опитувань були однозначними; 51% всіх респондентів вважали, що розробка ядра є найважливішою роботою фонду, а 57% з них найбільше турбувалися про масштабованості.

Хоча свого часу фонд намагався зробити все, починаючи від освіти та інформаційно-пропагандистської діяльності до державної політики, тепер прийшов час скинути деякі з цих напрямків і спеціалізуватися. Спільнота отримала чіткий сигнал про те, що розвиток ядра лежить в основі інфраструктури біткоіни і має бути основним пріоритетом фонду. У відповідь фонд оголосив, що протягом наступних місяців він підготує як мінімум одного додаткового розробника на повну ставку, а з 2015 року запустить як мінімум чотири семінари для навчання і сертифікації розробників.

У тому ж місяці, в листопаді 2014 року, кріптоанархіст Коді Вілсон оголосив, що балотуватиметься на місце в раді директорів з єдиної причини розпуску фонду зсередини: «Я буду працювати на платформі повного розпуску Bitcoin Foundation і буду починати і закінчувати кожне з моїх публічних заяв цим посланням».

Хоча була закладена основа для перевертання нової сторінки, старі проблеми продовжували спливати. У березні 2015 року до ради було обрано Олів'є Янссенс і Джим Харпер. Будучи новообраним членом ради директорів, Янсенс заявив, що його цілі полягають в створенні прямого зв'язку між спільнотою та основними розробниками, з тим щоб процес розробки був децентралізований, і співтовариство могло «вкладати гроші в ті функції, які їм подобаються і які бажають найбільш. Відповідь Харпера на той же питання полягало в тому, що він зосередиться на «створенні стабільності і міцності фонду».І Джим, і Олівер були згодні з необхідністю більшої прозорості, яка, на їхню думку, допомогла б фонду зв'язатися з спільнотою Біткоін. Всього через місяць після виборів Янсенс опублікував «правду про фонд біткоіни», де він повідомив, що фонд фактично збанкрутував і тільки що звільнив 90% своїх людей.

Він також сказав, що виконавчий директор Патрік Мерк піде через два тижні, і що фонд вже шукає наступного людини, на якого звалюють провину. Через місяць фінансовий консультант і інвестор Брюс Фентон був призначений виконавчим директором фонду.

На додаток до всього цього, Олів'є розповів, що і він, і Джим Харпер регулярно піддавалися «приховану загрозу» за те, що говорили правду. Він закінчив свій пост, сказавши, що «урок для всіх нас в Біткоін - ніколи більше не довіряти централізованої організації, яка хоче представляти біткоіни або основний розвиток Біткоін».

Гевін відповів на пост Янссенса:

«У мене було ідеалістичне бачення, що Фонд є організацією, керованою членами, але цього ніколи не було. Зараз найкращий час для вас, членів, щоб зібратися разом і з'ясувати, як Фонд буде рухатися вперед».

Коли Гевін вперше задумав цей фонд, він хотів, щоб він став джерелом підтримки для розробки ядра. Після всіх цих подій він намагався спілкуватися з людьми, які були здатні фінансувати це бачення, і йому стало ясно, що вони або не довіряють Фонду, або не бажають ризикувати своєю репутацією, зв'язуючись з ним, вважаючи, що двоє з його членів правління з ганьбою подали у відставку в минулому році.

Далі він пояснив, що фонд не банкрут, але грошей від членських внесків недостатньо, щоб фінансувати ідеалістичне бачення, яке він мав для цього.

«Правлінню необхідно вирішити, чи буде відповідальним завданням продовжувати організацію з набагато меншою організацією і баченням або розпустити її».

Розбіжності з приводу майбутнього фонду тривали в наступні місяці, незважаючи на - або, можливо, навіть в результаті - складного становища, в якому опинилося правління. На засіданні ради директорів, яке відбулося 20 жовтня 2015 року, Брок Пірс оголосив, що фонд «близький до вичерпання грошей».

Незважаючи на те, що були вжиті заходи по скороченню витрат (в даний час фонд витрачав приблизно «5-10%» з попереднього щомісячного бюджету в розмірі 150 000 доларів США, який діяв, коли Джон Матоніс працював в ED), фонд не приносив значних доходів. Пірс завершив зустріч з проханням до своїх колег-членам ради зібрати 10 000 доларів кожен перед наступною зустріччю, яка повинна була відбутися через місяць, заявивши, що він також вкладе 10 000 доларів своїх власних грошей, якщо всі інші підтримають цю ідею.Боббі Лі погодився з цим зобов'язанням, Харпер сказав, що «зробить те, що зможе», а Янссенс не хотів цього робити, тому що не знав, чи відновить це репутацію фонду для окремих членів.

На наступному засіданні ради директорів, яке відбулося 15 грудня, знову були розмови про фінансове становище фонду. Учасники обговорили можливі шляхи стабілізації і просування вперед, щоб бути корисними для спільноти біткоіни.

У якийсь момент на зборах Джим Харпер сказав, що він «порекомендує закрити Bitcoin Foundation». Він повторив, що він намагається виконати свої зобов'язання в якості члена і що він поступиться волі ради, але є частина спільноти біткоіни, яка ставить під сумнів життєздатність фонду.

Олів'є Янссенс погодився з Харпером, сказавши, що він теж не буде заперечувати проти спроб, але в кінцевому підсумку не вірить, що репутація фонду може бути відновлена ​​в цей момент: «Якщо ми самі почнемо фінансувати організацію, керовану членами, в організації більше немає сенсу ». Правління вирішило проголосувати: чи повинні вони закрити фонд?

У сумнозвісному голосуванні Боббі Лі, Брок Пірс і Елізабет Плосай проголосували за те, щоб зберегти фонд відкритим і організувати збір коштів, щоб повернути його на ноги, а Джим Харпер і Олів'є Янссенс проголосували за закриття. Після голосування Харпер подав у відставку; Янссенс, з іншого боку, сказав, що він зобов'язується допомогти скласти план, але не буде вкладати гроші в організацію.

Ця точка зору була розцінена як недоречність і незгоду із запланованим планом дій зі збору коштів, і Пірс підтримав попереднє речення Лі видалити Янссенс з ради. Поряд з голосуванням Елізабет, це було 3 до 1 на користь виключення Олів'є Янссенс з правління.

Через тиждень Янсенс заявив, що опубліковані подробиці не були точними, і в тому, що в ньому пропущені важливі дискусії, і в тому, що він не зміг перерахувати аргументи, зроблені ним самим: «Я міг піти і відредагувати все це і вказати, де відбулися маніпуляції, але більше не хочеться вкладати сили».

Фонд отримав один щасливий випадок в травні 2016 року, в якому він відчайдушно потребував після того бурхливого періоду, який у нього був. У тому, що імовірно було помилковою транзакцією в біткоіни, пулу Майнінг BitClub була виплачена комісія, яка становила половину виручки від транзакції, і склала в цілому 146 BTC (або $ 65 000).

У той час комісія за транзакцію становила менше 0,01 долара США, тому BitClub запропонував відшкодувати людині, яка стоїть за транзакцією, якщо вони зможуть підтвердити право власності на адресу відправника. Ніхто не втрутився, BitClub заявив, що пожертвує кошти, причому одним з можливих одержувачів буде Фонд Біткоін. Брюс Фентон заявив, що фінансування піде на існуючі проекти, такі як освіта, громадська робота і серія конференцій DevCore, а також на інші, більш нові ініціативи, які сприяють розвитку Біткоіна.Проте, ходили розмови про те, що пул Майнінг BitClub - це схема Понці, і що все це було просто рекламним трюком, який, якщо це правда, означав би, що фонд не виявив належної обачності до прийняття пожертви.

У червні 2016 року у конференції з навчання Блокчейна DevCore в Торонто фонд оголосив про своє п'ятому виконавчому директорові менш ніж за чотири роки: Лью Клаас, венчурний капіталіст з Кейптауна, Південна Африка. Фентон заявив, що «йде з фонду не лише погасивши його борги, а й маючи більший капітал, ніж коли він почав», залишивши його «в відмінному положенні і в хороших руках».

В інтерв'ю для CoinTelegraph Клаас визнав той факт, що Фонд Біткоін є раніше безпрецедентною організаційною структурою і що «створення некомерційного фонду для проекту з відкритим вихідним кодом, заснованого на філософії конфіденційності, децентралізованого довіри і розподілених зусиль, звичайно, буде проблемою».

Він також поділився своїм переконанням, що будь-який прояв контролю над спільнотою біткоіни буде невдачею і що замість цього фонд повинен використовувати свою здатність впливати на позитивні зміни і служити інструментом для координації.

У серпні 2017 року Клаас написав лист в Судовий комітет Сенату США, в якому просив їх провести розслідування в Міністерстві юстиції з метою виявлення постачальників і продавців, оскільки вони продають біткоіни як «нелегальні перекладачі грошей». Фонд стверджував, що біткоіни - це, насправді, не гроші - по крайней мере, не в тому сенсі, який передбачений у відповідному законопроекті (Сенатський законопроект +1241 або «Закон про боротьбу з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму та контрафакцією 2017 року», спочатку представлений Дайан Файнштейн (D-CA), Чак Грасслі (R-IA), Джон Корнин (R-TX) і Шелдон Уайтхаус (D-RI)).

«Біткоін не вистачає характеристик фінансових інструментів або фінансових продуктів, які S тисячу двісті сорок одна намагається регулювати в розділі 13».

Клаас наполягав на тому, що різні урядові установи мають різні визначення того, що являє собою криптовалюта, і, поки ці суперечливі ухвали не будуть розібрані і уряд в цілому не досягне консенсусу по криптовалюта, Конгресу слід утримуватися від прийняття законів, які можуть серйозно вплинути на майбутнє Біткоін.

Фонд також взяв на себе іншу проблему: заяву Міністерства юстиції про те, що Біткоіни використовуються терористами для фінансування своєї незаконної діяльності.«Всупереч цьому твердженню, практично немає системних доказів того, що терористичні організації використовують віртуальні валюти. Фактично, використання грошових коштів або інших активів, таких як незаконний оборот творів мистецтва, представляє набагато більший ризик для правоохоронних органів. Крім того, зміна закону США жодним чином не завадить цим терористичним організаціям і раніше використовувати нерегульовані зарубіжні платформи».

Висновок

У своєму маніфесті Bitcoin Foundation перераховує наступні основні цінності: конфіденційність, гарантоване фінансове доступ, децентралізація, автономність, стабільні грошові ресурси і фінансова доступність. Хоча він мав на увазі інтереси Біткоін, не зовсім ясно, що фонду вдалося дотримуватися цих цінностей у часі; поєднання поганого вибору персоналу і прикрих потрясінь на крипто-сцені значно ускладнило і без того важку роботу.

У той час як ми, як глядачі, могли б будується головами в нескінченному перерахування успіхів і невдач фонду, намагаючись з'ясувати, в кінцевому рахунку, це хороший хід або поганий, одна річ залишається беззаперечною: невпинно намагаючись досягти рівноваги в постійно мінливих умовах; його невтомні зусилля, спрямовані на те, щоб врівноважити себе і створити структуру для спільноти Біткоін, також можуть бути поетичним описом самого Біткоіна.

В майбутньому неясно, як буде виглядати майбутнє Фонду Біткоін. Можливо, в кінцевому підсумку все розбіжності залишаться в минулому і будуть зосереджені на зближенні спільноти з метою просування Біткоіна в кращому світлі. Або, може бути, це виявиться неадекватний формат адвокації та, як такої, не витримає випробування часом.

У різноманітному і динамічному суспільстві, такому як Біткоін, де люди різного походження і переконань збираються разом, щоб підтримати єдину причину, розбіжності, які виникають природним чином, мають можливість з часом розібратися. Схоже, що коли мова заходить про майбутнє Біткоін-фонду, нам просто потрібно зробити те, що ми робили з моменту появи Біткоін: почекати і подивитися, що станеться.

Майбутнє Біткоіна (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: