Знаменита біла книга Біткоіна (Bitcoin whitepaper), випущена в 2008 році Сатоши Накамото, стала основою для створення тимчасової електронної готівки, яка почала руйнувати фінансові ринки. Біткойн став найпершою криптовалютою, заснованоою на тимчасовій криптографічно захищеній мережі.
Ріпл з'явився в 2012 році, коли була заснована Фінтех-компанія Ripple. Він був створений як засіб для більш швидких, дешевих і надійних міжбанківських платежів і міжнародних переказів.
Той, хто володіє Біткоінами, може безпосередньо укладати угоди з ким-небудь ще, і всі транзакції, зроблені з Bitcoin, незмінно записуються в публічну книгу. Ця відкрита книга відома як Блокчейн, і як тільки транзакція додається в Blockchain, її деталі не можуть бути змінені або стерті.
Біткоін використовує процес, званий Майнінг, для перевірки дійсних транзакцій і для захисту мережі. Майнінг виконується користувачами, які додають обчислювальну потужність своїх комп'ютерів в мережу для вирішення все більш складних криптографічних завдань.
Ripple є джерелом ліквідності для банків і платіжних систем, які відправляють міжнародні платежі. Він пов'язує різні необов'язкові валюти і дозволяє здійснювати платежі всього за чотири секунди з мінімальною вартістю транзакції 0,00001 XRP. Порівняйте це з системою SWIFT, яка вимагає трьох днів для врегулювання транскордонного переказу, при цьому збори можуть перевищувати 45 доларів США.
Як працює Bitcoin (BTC): Біткоін - це однорангова децентралізована цифрова валюта, яка може використовуватися окремими особами і організаціями для передачі один одному, при цьому всі транзакції записуються в публічну книгу. Він був створений як транзакційна валюта, щоб замінити урядові валюти.
Як працює Ripple (XRP): Ріпл використовується платіжними системами, банками і корпораціями, щоб зробити міжнародні перекази дешевше, швидше і надійніше. Він діє як міст між різними зазначеними валютами для відправки коштів через мережу Ripple.
Хоча вони обидві вважаються криптовалютами, а BTC і XRP здаються схожими на поверхні, коли ви копнете глибше, ви виявите, що вони насправді зовсім не схожі. Як вже говорилося, вони обидві криптовалюти. І у них обох є верхня межа кількості монет, які коли-небудь будуть створені. І обидва вони є основними гравцями в криптовалютній екосистемі.
На цьому схожість закінчується, так як ці дві криптовалюти були створені для абсолютно різних цілей.
Біткоін був створений як транзакційна валюта для заміни необов'язкових валют і призначений для оплати товарів і послуг, а також для передачі вартості від одного користувача іншому. Навпаки, XRP був створений для банків, корпорацій та інших установ, щоб переводити гроші на міжнародному рівні.
І це підводить нас до набагато більш важливої теми: відмінності в Ripple проти Bitcoin.
Хоча подібності між Біткоіном і Ріпплом нечисленні і широко поширені, відмінності більш численні і йдуть набагато глибше. Нижче наведені шість ключових відмінностей між Ripple і Bitcoin.
Філософія і мета. Бачення, яке мав Сатоши Накамото при створенні Біткоіна, було для тимчасової валюти, яка не залежала від третіх сторін. Він прагнув виключити банки, фінансові установи та будь-які інші компанії з транзакційного циклу, дозволяючи користувачам просто відправляти гроші один одному безпосередньо. Це робить Біткоін антибанківським, оскільки Ріппл є пробанковским. Замість того щоб виключати банки з циклу платежів, XRP працює з банками для забезпечення більш досконалих транзакцій і глобальних переказів. Ось чому деякі називають XRP «Банкірська монета».
Розробка. Bitcoin повністю децентралізований і не керується якоюсь компанією, урядом або центральної організацією. Замість цього він підтримується групою ентузіастів-розробників, і будь-які зміни вносяться тільки на основі консенсусу всієї Біткоін спільноти. Ripple належить і розробляється зареєстрованою компанією, яка має на меті інвестування і отримання прибутку. Компанія контролює всі аспекти екосистеми. Ripple має офіси в Сан-Франциско, Нью-Йорку, Лондоні, Сіднеї, Індії, Сінгапурі та Люксембурзі, а також понад 100 клієнтів по всьому світу.
Децентралізація. Децентралізація - це відсутність контролю з боку будь-якого одного суб'єкта, і це один з ключових принципів, що лежать в основі всього для Біткоїна і багатьох інших криптовалют в цьому відношенні. Біткоін був створений, щоб бути максимально децентралізованим, і чим більше співтовариство і використання ростуть, тим більш безпечною і стабільною стає мережа Біткоїн. Навпаки, Ripple - це приватна компанія, що пропонує свої послуги банкам і іншим корпораціям на платній основі. Його метою є отримання прибутку, і вона високо централізована. За цю централізацію часто критикували, особливо за 60 мільярдів XRP, які компанія Ripple тримає на умовному депонування.
Постачання монетами. Біткоін має обмеження в 21 мільйон монет, і його ніколи не буде більше, ніж буде створено. В даний час в обігу знаходиться близько 17,37 мільйона монет або близько 83% від загального обсягу пропозиції. Решта монет будуть введені в обіг за допомогою майнінга, при цьому останній BTC, як очікується, буде здобутий в 2140 році. У XRP набагато більший запас в 100 мільярдів токенів, і, оскільки вони були попередньо здобуті, всі вони вже створені. Приблизно 60% від загальної кількості зберігається в умовному депонування компанією Ripple, і вони випускають монети в міру необхідності. Поставка XRP буде повільно знижуватися з плином часу, так як невелика кількість XRP знищується з кожної транзакції.
Резервні монети. І у Біткоіна, і у Ріппла є монети, які зберігаються в резерві у їх творців. Як повідомляється, засновник Біткоіна Сатоши Накамото володіє 980 000 BTC, хоча це неможливо довести, оскільки ніхто не знає, хто такий Накамото. Але було висунуто припущення, що рахунок, на якому зберігається 980 000 BTC, майже напевно належить Накамото, оскільки у засновника був би найпростіший доступ до такої кількості монет, і повна впевненість в його створенні. В Ріпл тримають близько 60 мільярдів XRP, або 60% від загальної пропозиції. Деякі критики кажуть, що це надмірно, але компанія регулярно випускає частину цього запасу, який відрізняється від резерву Біткоіна.
Тарифи і час транзакцій. Функціональність в Bitcoin і Ripple також різниться. Підтвердження транзакцій з Біткоінами займає близько 10 хвилин, а час обробки збільшився до 24 годин під час екстремального перевантаження мережі. Середня комісія за транзакції за останні 12 місяців становила близько 0,50 дол. США, але це дещо спотворюється через пік в 50 дол. США за транзакцію, досягнутого в грудні 2017 року. Ripple набагато дешевше і набагато швидше. Транзакція Ripple займає всього 4 секунди для розрахунку і коштує менше $ 0,01. Ripple також здатний обробляти до 1500 транзакцій в секунду, в той час як Біткойн обмежений до 7 транзакцій в секунду.
Bitcoin (BTC)
Плюси: Біткоін - найбільша і найвідоміша криптовалюта на сьогоднішній день, що отримала майже загальне визнання за свою 10-річну тривалість життя. Він встановлює планку для всієї криптовалютної екосистеми і, можливо, є найбільшою і пристрасною спільнотою серед усіх криптовалют.
Мінуси: Біткоїн стримується повільними і дорогими транзакціями, які обмежують його корисність в якості транзакційної валюти. В умовах транзакційних платежів існує ряд криптовалют, які працюють краще, ніж Біткоіни, деякі з яких були розроблені спеціально для цієї мети.
Ripple (XRP)
Плюси: Ripple вражає банки за своєю суттю і руйнує сектор міжнародних платежів найбільш ефективним способом. Ripple також може похвалитися сильною фінансовою підтримкою і зростаючим списком партнерських відносин з найбільшими світовими фінансовими інститутами. Це повинно допомогти Ripple продовжувати рости і збільшувати свої важелі.
Мінуси: Ripple буде щосили намагатися збільшити усиновлення з боку фінансового співтовариства, оскільки очікується, що він зіткнеться зі зростаючою конкуренцією з боку таких компаній, як SWIFT, Visa і самими банками. Банки мають величезну інфраструктуру, яка створювалася протягом десятиліть, щоб покладатися на існуючі платіжні і переказні системи, і змусити їх змінитися буде важкою перешкодою. Чи приймуть найбільші світові банки технологію Ripple, ще невідомо.
Біткоін був спроектований як одноранговая цифрова валюта, і варіанти витрат продовжують збільшуватися, хоча вони також залишаються дещо обмеженими через повільний час транзакцій і високі комісії за транзакції Біткоіна. Він все частіше використовується для великих платежів, наприклад, пов'язаних з майном, автомобілями і предметами розкоші. Його використання в якості транзакційної валюти, ймовірно, залишиться обмеженим, поки плата залишається високою.
Ripple не задуманий як транзакційна валюта, але в Інтернеті є невелика кількість продавців, які приймають Ripple. Це ганьба, тому що з його швидкими транзакціями і невеликими комісійними насправді це кращий вибір для транзакційної валюти. Але Ripple був розроблений як засіб для міжнародних грошових переказів (або навіть переказів активів, таких як золото і нафта), і це залишається його основним варіантом використання. Фактично, багато ентузіастів криптовалют взагалі не вирішуються використовувати Ripple через його централізацію і зв'язок з традиційними банківськими операціями.
Інвестувати в Біткоіни дуже просто, оскільки ви можете купити його на багатьох біржах криптовалют або навіть у приватних осіб. І ви можете використовувати практично будь-який спосіб оплати: готівка, кредитні картки і онлайн-платіжні гаманці.
Чи хочете ви купувати і інвестувати в Біткоін - це інше питання. Так, він залишається найбільшою і найстарішою криптовалютою, але в першій половині 2020 року він втратив більше 50% своєї вартості і залишався на рівні близько 10000 доларів, в другій половині почався планомірний підйом. Початок 2022 року ознаменував нове пікове значення в 42000 доларів.
Ripple побачив неймовірне зростання в другій половині 2017 року і досить добре зберіг свою вартість в 2018 році, незважаючи на великий ведмежий ринок криптовалют. Фактично, на даний момент, схоже, що він кине виклик Ethereum за місце другої за величиною криптовалютою за ринковою капіталізацією.
Ripple продовжує додавати нових клієнтів, і зростаюче використання токенів XRP має допомогти з часом підняти його ціну.
XRP може бути не так легко придбати, як BTC, але це не складно, так як більшість криптовалютних бірж вносять XRP в якості однієї зі своїх пропозицій. Труднощі в тому, що ви зазвичай не можете купити XRP з зазначеними валютами. Замість цього ви спочатку повинні купити Ethereum або Bitcoin, а потім обміняти їх на XRP.
Що стосується того, чи варто вам інвестувати в Ripple, все, що можна сказати, - це провести власне дослідження. Отримайте краще уявлення про технології та сценарії використання і прийміть власне рішення щодо потенціалу зростання мережі Ripple і токена XRP.
Питання «Ріппл проти Біткоіна» може бути не зовсім актуальним, оскільки вони засновані на різних принципах і були створені для різних цілей. Ви не знайдете, що Ripple використовується так само, як Біткоін, але це не означає, що його не варто розглядати як криптографічний холдинг.
Ripple має деякі переваги, такі як сильна фінансова підтримка і велика кількість партнерських відносин. Він заклав хорошу основу в своєму прагненні стати наріжним каменем світової платіжної індустрії. І якщо він стане таким великим, як сподівається компанія Ripple, власники XRP можуть отримати велику вигоду.
Що стосується Біткоіна, щось не схоже, що він скоро втратить свою владу як найбільша і найвідоміша криптовалюта. Хоча він бореться з проблемами масштабованості і транзакційними витратами, в даний час ведуться роботи по вирішенню цих проблем. І в даний час це є хорошим засобом накопичення вартості, оскільки його все більше використовують у світовій фінансовій індустрії.
Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: