Зниження транзакційних комісій у мережі Bitcoin завдяки SegWit, Lightning та батчингуЗ моменту появи Bitcoin утримує лідерство з масового прийняття та ринкової капіталізації, залишаючись найбільш захищеною криптовалютою в контексті стійкості до атак 51%.

Незважаючи на скромну пропускну здатність блокчейну, зумовлену високим ступенем децентралізації та особливостями алгоритму Proof-of-Work (PoW), середня комісія за Bitcoin-транзакцію вже тривалий час утримується поблизу історичних мінімумів.

Навіть у періоди підвищеної ончейн-активності переказ коштів у мережі першої криптовалюти обходиться дешевше за аналогічну операцію в Ethereum.

Озброївшись напрацюваннями Galaxy Digital Research, ми розібралися в причинах суттєвого зниження комісій у мережі Bitcoin.

Як SegWit, Lightning і батчінг знижують транзакційні комісії в мережі Bitcoin - портал Guland

Низькі комісії всупереч волатильності

У періоди жвавого ринку комісії в мережі Bitcoin та інших криптовалют на базі PoW зазвичай зростають. На тлі волатильності часто збільшується ончейн-активність, а з нею і конкуренція за місце у блоці.

З 2012 року так і відбувалося - бичачі фази ринку супроводжувалися зростанням комісій. Однак є виняток: у 2021 році, коли ціна ВТС досягла історичного максимуму (ATH) близько $69 000, комісії залишилися на історично низьких відмітках.

Динаміка ціни біткоїну та середньої транзакційної комісії (вираженої в BTC) - портал Guland

На графіці вище представлена ​​динаміка ціни Bitcoin та середньоденної транзакційної комісії. Останній показник розрахований шляхом поділу загальної суми комісій у BTC на добову кількість транзакцій.

Наступний графік ілюструє динаміку середньої комісії за транзакцію у доларовому вираженні на тлі траєкторії руху ціни Bitcoin.

Динаміка ціни біткоїну та середньої транзакційної комісії (у доларовому вираженні) - портал Guland

Можна виявити, що з середини 2021 показник також близький до історично низьких значень, незважаючи на зростання ціни Bitcoin до ATH.

За спостереженнями аналітиків Galaxy Digital Research, у 2022 році середньорічна комісія за Bitcoin-транзакцію склала 0,00004541 ВТС, тоді як медіанна - 0,00001292 ВТС. Останній показник - найнижчий, за винятком 2011 року.

У таблиці видно, що середньорічна комісія 0,00004541 ВТС є історичним мінімумом.

Середні та медіанні комісії за біткоін-транзакції за роками - портал Guland

Якщо рахувати в доларах, то 2022 рік не є рекордним: $1,86 - середня комісія, $0,53 - медіанна. Перший показник є найнижчим із 2019 року, але тоді ціна BTC становила приблизно 10% від поточної. Медіанне значення $0,53 - рекордне з 2016 року.

З релізом Bitcoin Core 0.11.0 у липні 2015 року було введено мінімальну комісію у 1000 сатоші. Це зроблено для протидії спам-атакам.У періоди високого попиту на блоковий простір у мемпулі зазвичай міститься багато непідтверджених транзакцій. Суперничаючи між собою, користувачі підвищують розмір комісії для швидшого включення транзакції в блок.

Транзакції з вищою комісією зазвичай підтверджуються швидше, оскільки з економічних причин є пріоритетнішими для майнерів. Для ончейн-аналітиків рівень заповненості блоків є важливим індикатором ринкової активності.

На графіку нижче видно, що «під зав'язку» блоки були заповнені:

Динаміка середньої комісії за біткоін-транзакцію та ступеня заповненості блоків (%) - портал Guland

Але з червня 2021 року й досі блоки не були заповнені до краю. При цьому комісії були на вкрай низьких значеннях.

«Навіть на тлі зростання до нових висот восени 2021 року, коли ціна Bitcoin досягала $69 000, блоки не заповнювалися до межі, а комісії не росли», - поділилися спостереженнями експерти Galaxy Digital Research.

За їхніми словами, останні дев'ять місяців є «єдиним періодом у сучасній історії Bitcoin», коли на тлі рекордних показників курсу BTC/USD блоки не були повністю заповнені.

«Коли блоки не заповнені на тлі високого попиту, комісії можуть зростати, але не так різко», - пояснили аналітики.


Segregated Witness

Одним з головних факторів, що сприяли зниженню навантаження на блокчейн Bitcoin, стало зростання частки SegWit-транзакцій.

Segregated Witness або SegWit - оновлення протоколу, реалізоване в серпні 2017 року за допомогою софтфорку (BIP-148). Воно дозволило підвищити ефективність блокчейна Bitcoin без збільшення розміру блоку, усунула проблему пластичності транзакцій, а також проклала шлях до розвитку мережі другого рівня Lightning Network.

Для вирішення проблеми масштабованості Segregated Witness витягує підписи транзакції та поміщає їх в окрему структуру даних. Коли з транзакції видаляється підпис, його розмір зменшується приблизно на 47%. Таким чином, блок може вмістити майже вдвічі більше транзакцій.

Крім того, видалення підпису з вхідних даних про транзакції призводить до збільшення місткості блоку з 1 МБ до 4 МБ.

Динаміка частки SegWit-транзакцій - портал Guland

Потрібно близько п'яти років, щоб частка SegWit-транзакцій перевищила позначку 80%.Батчінг

На продуктивність блокчейна Bitcoin також позитивно вплинуло застосування біржами батчингу, тобто об'єднання транзакцій в один пакет.

На початку 2020 року цей прийом почав використовувати Coinbase.

«Під час об'єднання транзакцій користувачі Coinbase можуть отримати економію мережевих зборів більш ніж на 50%. Батчінг також допомагає звільнити місце в блокчейні і підвищує масштабованість Bitcoin для всіх користувачів мережі», - пояснили представники найбільшої криптовалютної біржі США.

Завдяки цьому прийому одна транзакція, яка виконує запити на відправку кількох користувачів, займає менше місця в кожному блоці, ніж кожна, що обробляється окремо.

В одній із статей Bitcoin Optech говориться, що додавання до типової Bitcoin-транзакції з одним входом лише чотирьох додаткових одержувачів дозволяє відправнику заощадити понад 60% на комісіях.

Можливості оптимізації транзакцій завдяки батчингу - портал Guland

Згідно з Galaxy Digital Research, значна активізація використання батчингу відзначена у травні 2021 року, що збіглося з «початком періоду низьких комісій».

значна активізація використання батчингу - портал Guland

«Більш широке застосування батчингу значно знижує використання блочного простору для розрахунку на платіж», - підкреслили дослідники.


Транзакційна активність

Ончейн-активність неухильно знижується з 2019 року, коли денний показник перевищив позначку 500 000 транзакцій.

Графік нижче ілюструє:

Динаміка числа транзакцій (у тому числі з використанням OP_RETURN) та показника заповнюваності блокового простору - портал Guland

«Обсяг OP_RETURN-транзакцій, які використовують Bitcoin для зберігання довільних даних замість переміщення коштів, підскочив наприкінці 2018 року, після запуску проекту VeriBlock», - зазначили дослідники.

Проект VeriBlock, який використовує блокчейн Bitcoin для забезпечення безпеки альткоїнів, запустив основну мережу в березні 2019 року. У той період, за даними аналітиків The Block і ветерана криптовалютної індустрії Джеймсона Лоппа, частка OP_RETURN-транзакцій становила щонайменше 25%.Як бачимо на графіці вище, незабаром активність проекту впала, як і кількість відповідних транзакцій.

Крім VeriBlock, функцію OP_RETURN використовувала компанія Tether для підтримки стейблкоіна USDT на базі пов'язаного з Bitcoin протоколу Omni Network.

На початку 2019 року Tether почала активно інтегрувати інші блокчейни, включаючи Ethereum. В результаті обсяг USDT-транзакцій на базі Omni Network почав неухильно знижуватись.

Динаміка USDT-транзакцій на базі Omni Network - портал Guland

«Незважаючи на те, що Tether фактично відійшла від Omni Network кілька років тому, останні рудименти USDT на базі Bitcoin практично зникли у травні 2021 року. Це також збіглося з початком поточної ери низьких комісій», - зазначили дослідники Galaxy Digital Research.


Зниження тиску продажів майнерів

У травні-червні 2021 року китайські майнери під тиском влади почали масово перевозити обладнання до інших країн - переважно до США, Канади та Казахстану.

На графіку нижче видно, що приблизно з другої половини минулого року спостерігається помітне зниження відтоків коштів з Bitcoin-адрес індивідуальних майнерів (1-hop). Старт цього процесу також співпав із початком «ери низьких комісій».

Динаміка потоків з біткоін-адрес, пов'язаних з майнерами - портал Guland

На початку 2022 року показник опинився поблизу історичних мінімумів, вказуючи на суттєве зниження тиску продажу майнерів.

«Незначний тиск продажів, незважаючи на відновлення хешрейту, частково пояснюється міграцією майнерів до Північної Америки і зростанням майнінгових компаній, що публічно торгуються. Останні дедалі частіше фінансують свої операції за рахунок збільшення боргу та власного капіталу, а не через продаж монет», - поділилися думкою аналітики Galaxy Digital Research.

На початку квітня частка публічних майнінгових компаній у хешрейті Bitcoin досягла 19%. За спостереженнями аналітиків Arcane Research, у січні 2021 року відповідний показник становив лише 3%.Lightning Network

На тлі початку «ери низьких комісій» також значно активізувалася активність у мережі Lightning Network (LN).

На графіку нижче помітне швидке зростання числа LN-каналів з червня 2021 року.

Динаміка числа каналів Lightning Network - портал Guland

«Ми розглядаємо збільшення числа Lightning-каналів як індикатор попиту, що росте, на високоефективні Bitcoin-транзакції, які можуть замінювати ончейн-операції», - зазначили експерти Galaxy Digital Research.

За їх словами, вищезгадане зниження добової кількості ончейн-транзакцій може частково пояснюватися ухваленням Lightning Network.

На момент написання мережа LN підтримує 17 545 активних нод, пов'язаних між собою 84 799 платіжними каналами.

Taproot

У листопаді 2021 активовано оновлення Taproot. Найбільший апгрейд мережі Bitcoin з часів активації SegWit включає кілька важливих технічних поліпшень, основним є імплементація схеми підписів Шнорра і концепції MAST.

Оновлення покликане підвищити конфіденційність, ефективність та масштабованість мережі першої криптовалюти.

У контексті ончейн-аналізу Taproot робить складні операції (наприклад, які вимагають кілька підписів чи відкладене вивільнення коштів) невідмінними від звичайних.

Зменшується і розмір даних, необхідний для здійснення складних транзакцій. Це сприяє зниженню комісій користувачів.

Крім того, Taproot здешевлює LN-платежі, роблячи їх більш гнучкими та конфіденційними.

Висновки

У минулі роки Bitcoin часто критикували за низьку пропускну спроможність та дорогі транзакції. Однак завдяки впровадженню та поступовому прийняттю передових технологій ситуація докорінно змінилася.

Тепер, навіть у періоди високої волатильності ринку, блоки не заповнені до краю, а середня комісія за транзакцію рідко перевищує позначку $2.

Всупереч регулярним нападкам критиків, Bitcoin був і залишається цифровим золотом - досі жоден криптоактив не перевершив його капіталізації. Секрет успіху криється не лише у перевазі першопрохідника - значний внесок зробили розробники та спільнота, без яких не було б SegWit, Lightning Network та Taproot.

Транзакційні збори в мережі Bitcoin впали більш ніж на 50% (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: