Вплив на ціну Bitcoin ставки ФРСБазова ставка Федеральної резервної системи (ФРС) - кредитна ставка, за якою банки надають один одному короткострокові позики. Якщо банку потрібно перевести або «перевести в готівку» клієнту кошти, але своїх резервів недостатньо, тоді він займає капітал в іншої фінустанови на короткий проміжок часу під мінімальний відсоток.

Базова ставка ФРС є основним інструментом грошово-кредитної політики у США. Зміна базової ставки істотно впливає на стан фінансової системи, фондового ринку і відбивається на вартості різних класів активів, у тому числі на Bitcoin і криптовалютах.

Історичні дані показують зворотну залежність базової ставки ФРС та ціни BTC: зниження ставки ФРС призводить до підвищення капіталізації Bitcoin та інших цифрових активів, і навпаки.

Як ставка ФРС впливає на ціну Bitcoin - портал Guland

Як пов'язані базова ставка ФРС та рівень ризику?

Кожен фінансовий актив має певний рівень ризику. З точки зору макроекономіки активи ділять на два основні типи:

  1. Ризиковані активи - інструменти з плаваючою прибутковістю, що залежить від поведінки інвесторів, динаміки та кон'юнктури ринку. До ризикованих активів відносять акції громадських компаній. Bitcoin поки що не має чіткого статусу, проте за деякого стану ринку поводиться як волатильний і високоризикований актив, цінові рухи якого збігаються з динамікою фондового ринку.

  2. Активи з низьким рівнем ризику або захисні активи мають низьку прибутковість, проте в цілому стабільну ціну. Вони у ролі коштів збереження цінності у періоди економічних спадів. До таких активів належать деякі фіатні валюти, дорогоцінні метали (зокрема золото), державні та корпоративні облігації з високим рейтингом. Крім того, підвищення ставки веде до підвищення прибутковості держоблігацій США, які є основним антикризовим активом у світі.

Чому змінюється ціна Bitcoin у разі підвищення ставки ФРС?

У період економічного зростання ФРС зберігає низьке значення базової ставки - це стимулює інвестиції та знижує загальну норму заощадження. Оскільки високоризиковані активи мають вищий потенціал прибутковості, вони мають серед інвесторів більшої популярності.

За економічної рецесії чи кризи ФРС підвищує базову ставку. Це спонукає економічних агентів збільшувати заощадження, продавати високоризиковані активи та йти в «тиху гавань», тобто вкладатися в консервативні інструменти, прибутковість яких зростає.

При підвищенні базової ставки ФРС банки підвищують відсоток за кредитами для фізичних та юридичних осіб, і інвестиції стають дорожчими. Це уповільнює економіку у всіх галузях, падає попит на товари, послуги та інші складові будь-якої економіки.

Перебір із посиленням або несвоєчасне припинення процесу підвищення ставки може призвести до рецесії не тільки в США, а й інших країнах за рахунок верховенства долара у світовій економіці.

У таких жорстких умовах інвестори схильні вибирати активи з передбачуваною прибутковістю на кшталт державних облігацій, а не ризиковані непередбачувані активи, до яких відносять Bitcoin.

Ставка ФРС є важливим, але з визначальним чинником ціни BTC. Не варто приймати рішення, керуючись лише цим параметром.Хто і чому вважає Bitcoin ризикованим активом?

Хоча одні інвестори сприймають BTC як «цифрове золото», тобто як засіб збереження цінності, інші більше звертають увагу на його високу волатильність.

Фахівці компанії Grayscale, що управляє найбільшим Bitcoin-трастом у світі, ще на початку 2022 року віднесли BTC до високоризикованих активів, виділивши довгостроковий висхідний тренд, що випереджає золото і високу волатильність криптовалюти як хорошу можливість для спекуляцій.

У квітні аналітики з Arcane Research заявили про те, що кореляція ціни Bitcoin та індексу Nasdaq Composite, який відображає вартість технологічного сектора США, досягла піку. Акції технологічних компаній вважаються волатильним «активом зростання».

На початку червня 2022-го стратег Bloomberg Intelligence щодо біржових товарів Майк Макглоун також провів паралелі між падінням крипторинка з «великим відкатом» цін на високоризиковані активи під час кризи 2008 та 1987 років. Хоча Макглоун і очікує, що перша криптовалюта вийде з кризи в новому статусі засобу заощадження, зараз він відносить Bitcoin до ризикових активів.

За даними Kaiko, до червня 2022-го BTC досяг максимальної кореляції з провідними фондовими індексами S&P 500 і Nasdaq 100, що теж вказує на його волатильну високоризиковану природу.

В той же час Bitcoin не завжди корелює із ризикованими активами. У 2020 році експерти керуючої фондами компанії VanEck Global зафіксували рекордну кореляцію BTC із золотом. У 2021 році глава ARK Investment Management Кеті Вуд заявила, що великий бізнес розглядає Bitcoin як інструмент захисту від інфляції долара. Яскравим прикладом такого підходу є компанія MicroStrategy, яка тримає частину капіталу в першій криптовалюті.Що відбувається із ціною BTC при пом'якшенні політики ФРС?

При зниженні ставки ФРС починає купляти активи на відкритому ринку, вливаючи в систему ліквідність. Грошей стає більше, кредити дешевші, інвестиційний клімат покращується. Все це прискорює економічне зростання, дозволяючи бізнесу та громадянам отримати доступ до дешевших грошей за рахунок низьких процентних ставок.

М'яка політика та більша кількість дешевих грошей спонукають інвесторів знизити вимоги до ризику та вкладати капітал у нові технології, розробки, будівництво, стартапи, фонди та інші ризиковані інструменти, у тому числі криптовалюти.

Іншим інструментом, який може застосувати ФРС, є так зване кількісне пом'якшення. Вперше його застосували у кризу 2008 року. Тоді ФРС шляхом збільшення власного грошового балансу через друкарський верстат почала скуповувати на ринку США ненадійні цінні папери та облігації великих компаній, які зазнавали фінансових труднощів.

Таким чином, регулятор підтримав економіку та дозволив уникнути масових дефолтів. Хоча кількісне пом'якшення призвело до різкого збільшення грошової маси та підвищення ризиків інфляції.

Незабаром після цього почала працювати мережа Bitcoin, яка стала відповіддю на проблеми у фінансовій системі та дії влади.

ФРС знову застосувала кількісне пом'якшення, але вже у значно більшому масштабі, навесні 2020 року, коли у Сполучених Штатах оголосили локдаун через пандемію коронавірусу.

З березня до червня 2020-го ФРС «вкачала» в економіку майже $3 трлн. Це дозволило не лише зупинити падіння фондового ринку, а й спровокувало бурхливе зростання цін на високоризиковані активи. Тоді ж почав зростати і ринок криптовалют.

Втім, цей цикл зростання закінчився різким підвищенням інфляції долара, викликаним діями ФРС, що негативно позначилося на ціні BTC.Чи залишиться Bitcoin ризикованим активом?

Точної відповіді на це питання немає, але в минулому дослідники наразі фіксували кореляцію цін BTC та золота - традиційного захисного активу.

На думку засновника американського криптофонду Pantera Capital Дена Морхеда, ФРС надмірно маніпулює ринком, скуповуючи все більший обсяг проблемних активів, що вже призвело до проблем на ринках праці, державних облігацій та іпотечного кредитування у Сполучених Штатах. Проблеми економіки США неминуче позначаться інших країнах.

При цьому єдина проблема Bitcoin, як вважає Морхед, - це підвищення кореляції з високоризикованими активами, зокрема з індексом S&P 500 під час його спадів. Фінансист упевнений, що така ситуація не є постійною.

Морхед переконаний, що рано чи пізно шляхи криптовалют та традиційних активів остаточно розійдуться.

Залежність ціни криптовалюти від ставки ФРС (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: