Блокчейн на сторожі інтелектуальної власностіАвторське право і Blockchain - портал Guland

Авторське право - це тип права, який регулює відносини, пов'язані зі створенням і використанням творів мистецтва або науки. Говорячи про цей тип права, ми маємо на увазі, що предметом відносин є власник авторських прав, а об'єктами є твори мистецтва, наукові статті, зображення, фотографії та інші об'єкти. Однак авторські права не завжди можуть бути належним чином захищені через гнучкості умов і надзвичайно високій швидкості поширення даних. І тут на сцену виходить нова технологія, отже, як Blockchain і авторські права будуть пов'язані.

Які проблеми існують зараз?

В інтересах автора завжди перешкоджати тому, щоб робота стала джерелом доходу для третіх сторін. Однак надзвичайно складно відстежувати незаконне розповсюдження даних і порушення авторських прав в Інтернеті, оскільки безкоштовне копіювання практично необмежене.

Зазвичай, якщо автор стикається з порушенням своїх прав, він повинен захистити їх; такий захист просто потребує доказової бази. Хоча легше регулювати такі відносини в матеріальному світі, сьогоднішнє інтернет-середовище практично не має інструментів для моніторингу та вирішення подібних проблем.

Blockchain може стати таким інструментом, що дозволяє авторам підтвердити своє авторство і той факт, що вони першими створили цю інтелектуальну власність.

Детальніше про технологію блок-ланцюга читайте в цій статті.Як захистити права авторів за допомогою Блокчейна?

Blockchain має функції універсального сховища з основною метою перевірки цифрових об'єктів з використанням глобального публічного реєстру. В даний час проекти служб сертифікації на базі ланцюжка блоків знаходяться на різних стадіях розробки. Такі служби можуть забезпечити сертифікацію всіх типів документів, реєстрацію, зберігання, нотаріальне завірення і т. д.

Функціонально, він найчастіше реалізується, як можливість використовувати криптографічні хеш-кодування, як постійний і загальнодоступний спосіб запису і зберігання інформації. Ця інформація завжди може бути отримана за допомогою пошукових систем і індексів.

Деякі технології, які використовуються в блок-ланцюгах, можуть створити відчутну основу для вирішення цивільних спорів і правових питань.

З цієї точки зору найбільш важливими технологіями є:

Деякі властивості Blockchain дозволяють авторам сертифікувати їх роботи, будучи впевненими, що в майбутньому їх ніхто не зможе вкрасти, і гарантується, що інформація в ньому буде збережена:Методи захисту прав авторів

Переваги та технології, наведені вище, застосовні до мережі Blockchain. Децентралізована платформа дозволяє аутентифікувати будь-яку цифрову роботу за допомогою перевіреної транзакції.

Користувач, який хоче підтвердити свою роботу, може ініціювати транзакцію. Після завантаження оцифрованої роботи в будь-якому форматі або будь-яких даних про це в поле «Коментар» необхідно підтвердити транзакцію, підписану електронним цифровим підписом. Система буде зберігати файл користувача, а дані про це і транзакції завжди будуть доступні в хеші транзакції.

Розмір завантажених файлів не обмежений, що зручно. Щоб аутентифікувати кожну окрему роботу, користувач просто ініціює нову транзакцію. Таким чином, перевірена та підписана транзакція - це дуже простий і надійний метод підтвердження авторства.

Інші проекти захисту авторських прав на основі Блокчейна

Подібні методи використовуються деякими службами сертифікації на основі Blockchain, наприклад, «Доказ існування» (його назва відображає характер процесу).

Найбільш відомими системами на основі Блокчейнів, що беруть участь в авторському праві, є Ascribe і Binded.

Ascribe - це розподілена база даних, яка містить інформацію про авторські права. Вся робота може бути завантажена в систему, і авторське право може бути зареєстровано. У той же час платформа дозволяє торгувати інтелектуальною власністю.

Binded є простою реалізацію доказу володіння; проект був створений для фотографів. При завантаженні зображення фотограф отримує сертифікат із завантаженими файлами.

У найближчому майбутньому вийдуть інші проекти щодо захисту прав письменників і журналістів. Наприклад, Civil, служба, яка захищає історії журналістів від фальсифікації і копіювання.

Авторські права в літературі і наукових статтях

Blockchain може поліпшити публікацію дослідних робіт. Технології дозволять блокувати функції видавців, включаючи інструмент підтвердження якості контенту.

На відміну від творів мистецтва, де особливо важливо упевнитися, що треті сторони не зможуть витягти з них вигоду, в області науки оригінальність (пріоритет), справжність і цінність наукових досліджень мають найвищу важливість. Ці фактори можуть впливати на репутацію автора, яку багато вчених можуть оцінювати більше, ніж роялті зі статті.

Пірінгова мережа вирішує проблему оригінальності (пріоритет) через позначки часу на інформацію по завантаженому тексті, яка незмінна і може служити доказом; ця інформація завжди залишається відкритою.

Проблема плагіату і цитування може бути вирішена з використанням інтелектуальних контрактів або децентралізованого автономного додатка, яке переглядає публічно відкриту літературу. Блокчейн системи, які забезпечують перевірку фактів і захист громадськості від підроблених фактів, таких як Trive, вже існують.Чи є альтернатива?

Той, хто будь-яким чином займається створенням контенту в Інтернеті, знає служби, які перебувають на боці автора, і захищає авторський контент від незаконного копіювання.

Для фотографів це офіційні банки зображень, наприклад Flickr, де фотографи можуть розміщувати свої роботи і стягувати з третіх сторін плату за їх використання. Shutterstock і Behance захищають права фотографів, ілюстраторів і дизайнерів, одночасно є сховищами медіафайлів, які можуть бути поширені і використані за згодою автора за певну ціну.

Іноді в разі розбіжностей автори надають дані своєї соціальної мережі в якості доказів. Доказ такого роду часто працює. Однак такі сайти, як відомо, накладають особливі вимоги до публікацій контенту або цензури, якою деякі автори не задоволені.

Потенційні проблеми захисту авторських прав через Blockchain

Не може бути двох однакових хеш для одного і того ж об'єкта, що дає надію на те, що робота буде захищена від копіювання. Однак не виключено, що незначне редагування змусить систему розпізнавати роботу як нову. У цьому випадку захист від плагіату стає істотним.

Сам блок-ланцюг не захищає від піратства в області мистецтв.

Відсутність цензури також викликає потенційні проблеми: зростає ризик небажаного розповсюдження контенту. На даний момент механізми, здатні приховати (ніщо не може бути повністю видалено з мережі) контент і отримувати скарги користувачів в рамках технології Blockchain, знаходяться на стадії розробки.

Наприклад, платформа Credits надає дуже ефективні інструменти підтвердження авторства творів і об'єктів інтелектуальної власності будь-якого роду. Перевірена транзакція з цифровим підписом стає своєрідним доказом авторства. Через неможливість і відкритості даних, авторство завжди може бути доведено в разі суперечок на інтелектуальну власність.

Зрозуміло, запобігання порушенню авторських прав з використанням блок-ланцюга все ще здається малоймовірним. Проте, вважається, що це питання часу, оскільки Blockchain - дуже гнучка система, здатна адаптуватися до різних цілей.Авторські права через Блокчейн (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: