Як розумні контракти на основі Blockchain змінять наше життяЩо таке смарт контракт в Блокчейні - портал Guland

Концепція смарт-контрактів набирає силу серед ширшої аудиторії, і в зв'язку з цим виникає необхідність в чіткому робочому визначенні. В даний час інформація навколо смарт-договорів супроводжується тільки плутаниною, пов'язаною з конкретним значенням терміну.

У цій статті ми спробуємо пролити світло на природу розумних контрактів. Сподіваємося, що з відгуками спільноти ми зможемо отримати більш чітку картину, ніж ту, що у нас є зараз.

Що таке смарт контракти в Blockchain

Термін «розумний контракт» сходить як мінімум до 1995 року до міждисциплінарного юристу Ніку Сабо, який опублікував кілька статей на своєму веб-сайті в відношенні ідеї розумних договорів. Його визначення має наступний вигляд:

Смарт контракт - це набір обіцянок, зазначених в цифровій формі, включаючи протоколи, в яких сторони виконують ці обіцянки.

Давайте докладніше розглянемо, що він має на увазі. Отже, розумні контракти характеризуються такими особливостями:

 1. Набір обіцянок відноситься до (часто взаємниї) правам і зобов'язанням, на які згодні сторони договору. Ці обіцянки визначають характер і мету контракту. Візьміть договір купівлі-продажу як класичний приклад. Продавець обіцяє доставити товар в обмін на бажану ціну, яку сплатить покупець.

 2. Цифрова форма означає, що договір повинен бути написаний в машинному коді. Це необхідно, оскільки права і обов'язки, встановлені в інтелектуальному контракті, виконуються комп'ютером або мережею комп'ютерів, як тільки сторони дійшли згоди.

  Тут варто уточнити:

  1. Ухвалення угоди - коли сторони розумного договору укладають угоду? Відповідь залежить від конкретної реалізації інтелектуального контракту. В цілому, угода укладається (не пізніше), коли сторони взяли на себе зобов'язання (безвідклично) на виконання договору, встановивши угоду на платформі.

  2. Виконання - то, що дійсно означає «виконання», також залежить від реалізації. Взагалі кажучи, виконання означає активну дію, що забезпечується технологічними засобами.

  3. Машинний код - крім того, конкретна «цифрова форма», в якій повинен бути укладений контракт, в значній мірі залежить від вибору протоколів, які сторони погоджуються використовувати.

 3. Протоколи - це технічна реалізація, на основі якої виконуються договірні обіцянки або на яких в обов'язковому порядку здійснюється документування. Які протоколи обрані, залежить від багатьох чинників, а головне від характеру активів, які повинні бути обмінені під час виконання угоди.Як працює смарт контракт

Замість того, щоб покладатися на іншу сторону, щоб виправдати своє слово або навіть гірше, покладаючись на адвокатів і правову систему для виправлення ситуації, якщо щось піде не так, смарт контракт дозволяє виконувати те, що повинно статися своєчасно і об'єктивно.

Принцип роботи смарт контракту:

Як працює смарт контракт - портал Guland

Смарт-контракти досить дурні

Використання слова «розумний» має на увазі, що ці контракти мають вроджений інтелект. Вони цього не мають. Розумна частина договору не потребує співпраці з іншим абонентом для виконання угоди. Замість того, щоб викидати орендодавців, які не платять, «розумний» контракт блокує доступ неплатоспроможних орендарів в їх квартиру. Виконання узгоджених наслідків - це те, що робить інтелектуальні контракти потужними, а не контрактами вродженої розвідки.

Воістину розумний договір буде враховувати всі пом'якшувальні обставини, поглянути на дух контракту і зробити справедливі рішення навіть в найпохмуріших обставинах. Іншими словами, дійсно розумна угода діятиме як дійсно хороший суддя.

Замість цього «розумний контракт» в цьому контексті зовсім не інтелектуальний. Насправді це сукупність прописаних пунктів, яким слідує машинний код, і він не може брати до уваги другорядні міркування або «дух» закону.

Іншими словами, висновок смарт-договору означає, що не може бути місця для двозначності.


Від теорії до практики

Коли Сабо вів свою теорію майже двадцять років тому в Інтернеті, практика значно відставала. Не було чіткого шляху, як ідея могла бути перетворена в реальність.

Сьогодні технологія наздогнала далекоглядний розум Сабо, і розумні контракти починають ставати життєздатними. Що сталося за ці двадцять років?

Коротше кажучи, протоколи, які Сабо теоретизував в своєму визначенні, нарешті, були розроблені. Вони взяли форму протоколу Біткоіна або, в більш загальному плані, всіх протоколів, які можуть досягти консенсусу.

У зв'язку з розробкою цих протоколів ми отримали ще один необхідний будівельний блок: перші по-справжньому рідні цифрові активи, а саме Біткоіни. Без цих активів інтелектуальні договори також були б нежиттєздатними, оскільки фінансовий сектор був вкрай ворожим до будь-яких нововведень за останні десятиліття.

І, нарешті, концепція, яка ще не прийшла до повної реалізації, - розумна власність. Ми вступаємо в епоху всюдисущих обчислень і підключень, зазвичай званих інтернет-речами. Здатність фізичних об'єктів відправляти і отримувати інформацію в Інтернет і з Інтернету, а також контролювати своє використання за допомогою програмного забезпечення (технологія DRM) дозволяє нам будувати те, що Szabo називає вбудованими контрактами.

Основна ідея технології розумних контрактів полягає в тому, що багато видів договірних пропозицій можуть бути вбудовані в апаратне і програмне забезпечення, з яким ми маємо справу.

Смиренний початок вбудованих угод Szabo бачить в торгових автоматах, терміналах точки продажу (POS), електронний обмін даними (EDI) між великими корпораціями і мережами SWIFT, ACH і FedWire для передачі і вирівнювання платежів між банками. Іншим прикладом вбудованих контрактів є DRM-механізми в області споживання цифрового контенту, такі як музика, фільми і електронні книги.

Розумні контракти - це міст між кіберпростором і фізичним простором.


Мова програмування смарт контрактів

Через велике централізоване поширення маркетингу від Ethereum існує помилкове переконання, що технологія смарт контрактів існують тільки в Ethereum. Це не правда. У Bitcoin з самого початку в 2009 році була досить велика смарт-контрактна мова під назвою Script. Фактично, смарт-договори існували до Біткоінів ще в 1995 році. Різниця між розумною мовою контракту Біткойнів і Ethereum полягає в тому, що Ефіріум використовує Turing-повноту. Тобто, Solidity (мова розумних контрактів ETH) дозволяє складати більш складні угоди за рахунок пригнічення їх аналізу.

Є деякі суттєві наслідки складності. Хоча складні контракти можуть дозволити більш складні ситуації, складний договір також дуже важко забезпечити. Навіть в нормальних контрактах, чим складніше угода, тим складніше його застосовувати, оскільки ускладнення додають додаткову невизначеність і місце для інтерпретації. За допомогою інтелектуальних контрактів безпека означає всілякі способи, за допомогою яких можна було виконати угоду, і переконатися, що контракт робить те, що автори мають на увазі.

Виконання в контексті Turing-повноти надзвичайно складно в аналізі. Забезпечення повного інтелектуального контракту Turing стає еквівалентом того, що комп'ютерна програма не має помилок. Ми знаємо, що це дуже складно, оскільки майже кожна комп'ютерна програма має помилки.

Подумайте, що для написання звичайних контрактів потрібно багато років навчання і дуже жорсткий іспит, щоб грамотно писати. Смарт-контракти ico вимагають, принаймні, такого рівня компетентності, і в даний час багато хто з них написані новачками, які не розуміють, наскільки це небезпечно. Це дуже ясно з різних контрактів, які, як було показано, є помилковими.

Рішення Bitcoin цієї проблеми полягає в тому, щоб просто не мати Turing-повноту. Це спрощує аналіз контрактів, так як можливий стан програми легше перераховувати і аналізувати.

Рішення Ethereum полягає в тому, щоб покласти тягар на розробників смарт-контрактів. Автори договору повинні переконатися, що угода робить те, що вони мають намір.Якщо написання смарт контрактів має помилки

Продовжимо думку попереднього абзацу.

Ефіріум запустив ідею про те, що «код - це закон». Тобто, контракт на Ethereum є вищим авторитетом, і ніхто не може його скасувати. Ідея полягала в тому, щоб дати зрозуміти розробникам розумних контрактів, що вони самі по собі. Якщо ви придумали свій власний розумний контракт, то в якомусь сенсі ви цього заслуговуєте. Це сталося, коли відбулася подія DAO.

DAO означає «децентралізована автономна організація», і фонд був створений в Ethereum як спосіб показати, що може зробити платформа. Користувачі можуть вносити гроші в DAO і отримувати дохід на основі інвестицій, які зробила DAO. Самі рішення були б підірвані і децентралізовані. DAO привернув 150 мільйонів доларів в ETH, коли ETH торгував приблизно в 20 доларів. Все це звучало добре в теорії, але виникла проблема. Код не був забезпечений дуже добре і привів до того, що хтось з'ясував спосіб злити з DAO гроші.

Багато хто називав людину, яка вкрала кошти з DAO «хакером». В тому сенсі, що «хакер» знайшов спосіб взяти гроші з договору таким чином, який не був створений творцями, це правда. Але в більш широкому сенсі це був не хакер, а тільки той, хто скористався промахами в розумному контракті в свою користь. Це не дуже відрізняється від того, як креативний CPA з'ясовує податкову лазівку, щоб врятувати гроші своїх клієнтів.

Що сталося далі, так це те, що Ефіріум вирішив, що код більше не є законом і повернув всі гроші, які пішли в DAO. Іншими словами, автори контрактів і інвестори зробили щось дурне, і розробники Ethereum вирішили виручити їх.

Наслідки цього інциденту добре відомі - відбувся поділ. Народився Ethereum Classic, зберігаючи DAO як написаний і зберігає принцип «code is law». Крім того, розробники почали ухилятися від використання властивості Turing-повноти Ethereum, оскільки це виявилося важко захистити. Стандарти ERC20 і ERC721 є найбільш часто використовуваними смарт-шаблонами контрактів в Ethereum, і важливо вказати, що обидва типи контрактів можуть бути записані без будь-якої повноти Turing.

Юридичні аспекти

Велика частина плутанини навколо концепції інтелектуальних контрактів пов'язана з її ім'ям і мовою, використовуваним для його опису. Люди, схоже, роблять висновок з вживання терміну «контракт», що концепція повинна мати якесь відношення до правової концепції договорів. Розумний контракт тоді, згідно з цією логікою, є юридично зобов'язуючою угодою плюс «х», де х робить зазначену угоду «розумною».

З юридичної точки зору ця презумпція невірна або, принаймні, не обов'язково є істинною. Залежно від реалізації розумного контракту, який ви вибираєте, цілком можливо, що дві або більше сторони можуть укласти «розумний контракт» без зазначеного договору, що становить необхідні вимоги, які вважаються дійсним договором в юридичному сенсі.

Однак не можна заперечувати, що розумні контракти повинні бути класифіковані як юридично відповідну поведінку. Ми живемо в світі, який регулюється правовими нормами, які охоплюють всі можливі економічні транзакції (і багато іншого). Контрактне право є всього лише одним з можливих інструментів для організації економічних операцій.Перспективи майбутнього

Дуже хочеться, щоб інтелектуальні контракти могли бути більш корисними, ніж вони є насправді. На жаль, велика частина того, що ми думаємо, як контракти, призводить до цілого ряду припущень і встановленим прецедентним правом, які не обов'язково повинні бути чітко вказані.

Крім того, виявляється, що використання повноти Тьюринга - це простий спосіб зіпсувати і викликати всілякі ненавмисні дії. Ми повинні маркувати смарт-платформи контрактів на Тьюринг-вразливі, а не Тьюринг-повноту. Інцидент DAO також довів, що існує «дух» контракту, який неявно відвертий і допомагає вирішувати суперечки більше, ніж ми розуміємо.

Смарт-контракти просто занадто прості у використанні, дуже важкі для захисту, надто складні, щоб бути безтурботними і мати занадто багато зовнішніх залежностей для роботи на більшості речей. Єдине реальне місце, де інтелектуальні контракти фактично додають довіру, - це цифрові інструменти на пред'явника на децентралізованих платформах, таких як Біткоіни.

Одне можна сказати напевно: розумні контракти з'явилися, щоб залишитися. Вони є будівельними блоками по-справжньому глобальної економіки, до яких у всіх є доступ без попередньої перевірки та високих початкових витрат. Вони усувають необхідність довіри з боку багатьох економічних транзакцій, а в інших випадках переносять довіру до сторін, яким можна розумно довіряти.

Приклади розумних контрактів і Блокчейна

Смарт-контракти на практиці можна використовувати в різних сферах життєдіяльності. Вони дозволяють краще монетизувати бізнес. Серед основних напрямків застосування можна виділити:Що таке розумний контракт (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться:

Додати коментар: