DEX-біржі: що потрібно знатиДецентралізована біржа (DEX) - це програма для торгівлі криптоактивами, в якій обмін та інші операції відбуваються за допомогою смарт-контрактів, а не централізованої торгової системи.

Принципова відмінність DEX від централізованих бірж у тому, що вони не зберігають кошти користувачів і не контролюють угоди. Кошти переводяться безпосередньо з гаманця користувача, який той підключає до платформи. Також децентралізовані біржі не мають процедури верифікації користувачів.

Децентралізовані біржі стали найважливішим елементом галузі децентралізованих фінансів (DeFi).

Що таке децентралізована біржа (DEX) - портал Guland

Коли з'явилися децентралізовані біржі?

Спочатку торгівля криптовалютами була централізованою. Перша децентралізована біржа з'явилася у 2014 році та називалася NXT Asset Exchange. Тоді ж з'явилися аналогічні проекти, зокрема Counterparty DEX та Block DX, проте великої уваги вони не привернули.

У зв'язку з бумом ICO у 2017-2018 роках на ринку з'явилися тисячі нових криптоактивів. Найчастіше вони торгувалися на нових DEX, таких як EtherDelta, IDEX, DDex та інші. Ті працювали в основному на блокчейні Ethereum та підтримували токени стандарту ERC-20. Втім, стандартними проблемами DEX на той час була низька ліквідність, великі спреди, низька швидкість роботи та надто високі комісії за угоди.

Справжню популярність децентралізованим біржам принесла технологія автоматичного маркетмейкера (Automated Market Maker, AMM). Замість традиційної книги заявок у ній застосовуються так звані пули ліквідності з пар активів, а ціни розраховуються за математичною формулою виходячи з їх співвідношення в пулі. Це дозволяє створити децентралізовану архітектуру та гарантувати ончейн-угоди через смарт-контракти, за швидкістю виконання порівняні з централізованими майданчиками.

Вперше технологію AMM запровадив проект Bancor. Проте воістину популярною стала децентралізована біржа Uniswap, запущена в 2018 році на блокчейні Ethereum. Під час розробки проект підтримав Віталік Бутерін.

Згодом модель DEX-AMM стала основною для децентралізованих бірж, її скопіювали для додатків в інших мережах, зокрема BNB Chain (PancakeSwap) та Fantom (SpookySwap). AMM-DEX також працюють у Solana, Cosmos, Terra та інших екосистемах.

Постачальники ліквідності в пули одержують комісії, зароблені пулом за обмін активів відповідної пари. Також поступово AMM-DEX впровадили інші функції, такі як фармінг, у якому постачальникам ліквідності автоматично виплачуються токени управління. Потім їх можна відправити до стейкінгу, використовувати для участі в DAO або просто продати.

З 2021 року розвивається нове покоління DEX. Вони також використовують технологію AMM, але при цьому дозволяють обмінювати криптоактиви з різних блокчейнів. Наприклад, у протоколі Symbiosis Finance ця функція реалізована за допомогою синтетичних (обгорнутих) токенів. Інший підхід пропонує DEX від проекту THORChain, який для обміну використовує пули нативних активів у різних блокчейнах.Чим децентралізовані біржі відрізняються від централізованих?

Централізовані криптовалютні біржі (CEX), такі як EXMO, Binance, CEX, Coinbase, Bitfinex або Kraken, організовані аналогічно до традиційних фондових бірж. Вони керуються конкретними юридичними особами, які несуть відповідальність за діяльність платформи, збереження коштів користувачів та дотримання законів.

Тому адміністрації централізованих бірж мають доступ до коштів клієнтів і за потреби можуть заблокувати окремого користувача, конкретну операцію чи цілий напрямок, наприклад вивід коштів. Крім того, кожен новий користувач має пройти процедуру верифікації особи (KYC).

У свою чергу децентралізовані біржі не є посередником в угодах, не зберігають кошти та особисті дані своїх користувачів. Ідентифікація клієнтів найчастіше відбувається за допомогою блокчейн-адрес і некастодіальних гаманців, що підключаються до проекту. Торгові угоди та інші дії відбуваються за допомогою смарт-контрактів.

Крім того, у багатьох децентралізованих біржах ключові рішення ухвалюються не командою засновників та розробників, а спільнотою власників токенів управління шляхом голосувань у DAO. Хоча у DEX може бути ключовий розробник, який створює та розвиває смарт-контракти та протокол програми. При цьому вихідний код ключових компонентів відкритий.

Які переваги децентралізованих бірж?

Більшість сильних сторін децентралізованих бірж випливають із їхньої розподіленої архітектури. Ось кілька ключових переваг (хоча деякі з них також є недоліками):

Таким чином, децентралізовані торгові майданчики надають користувачам повний контроль за їхніми коштами, але водночас і повну відповідальність за свої дії.Які мінуси децентралізованих бірж?

Можна виділити кілька негативних особливостей та ризиків використання децентралізованих бірж:

  1. У більшості сучасних DEX обмін криптоактивами можливий лише в межах одного блокчейну. Іноді криптоактиви з різних мереж додають до DEX через кроссчейн-мости, проте це ускладнює процес торгівлі.

  2. Децентралізовані біржі мають обмежені функції торгівлі, немає звичних опцій, таких як різні типи заявок (наприклад Limit або Stop Loss) або угоди з плечем. Немає додаткових інструментів, таких як стрічка чи склянка заявок.

  3. Будь-які торгові угоди, у тому числі помилкові або пов'язані з шахрайством, виконуються автоматично через блокчейн і не можуть бути скасовані або оскаржені у службі підтримки. Цим часто користуються кіберзлочинці для продажу краденої криптовалюти.

  4. Швидкість обмінних операцій у DEX залежить від швидкості підтвердження транзакцій у блокчейні та становить від кількох секунд до кількох хвилин. Тому високочастотна торгівля у децентралізованих біржах неможлива.

  5. Децентралізовані біржі, зазвичай, мають меншу ліквідність проти централізованих майданчиків. Тому при купівлі або продажу великих позицій у малоліквідних парах користувачі можуть зіткнутися з так званим прослизанням ціни, що знижує вигоду для користувача.

  6. Комісії за угоди в DEX вищі, ніж у централізованих біржах. Крім цього, користувачі змушені також сплачувати комісію мережі.

  7. При обміні активів та на більших обсягах користувачі можуть стати жертвами цінових маніпуляцій за допомогою MEV-ботів.

  8. Оскільки в більшості сучасних DEX немає централізованої системи лістингу активів, це використовують скамери, що випускають підроблені токени для реалізації злочинних схем, у тому числі Pump & Dump та Rug Pull.

  9. Через наявність уразливостей у коді смарт-контрактах або веб-інтерфейсу DEX схильні до хакерських атак і зламів. Наприклад, 8 червня 2022 року з пулів ліквідності Osmosis DEX викрали активи на $5 млн. Такі інциденти не загрожують коштам користувачів біржі, проте можуть призвести до втрати коштів постачальників ліквідності.Як регулюються децентралізовані біржі?

На даний момент децентралізовані біржі працюють у «сірій зоні», оскільки законодавство поки що не враховує всіх нюансів архітектури цих платформ, а регулюючі органи не знайшли ефективних способів нагляду над ними.

Одне з основних складнощів, пов'язаних із регулюванням децентралізованих бірж, полягає в тому, що часто вони не пов'язані з конкретними юридичними особами і не належать до будь-якої юрисдикції. У деяких DEX навіть їхні творці не розкривають своїх особистостей, що ускладнює визначення відповідальних у разі будь-якого порушення.

Проте, спроби змусити децентралізовані біржі виконувати місцеве законодавство протягом останніх років робилися неодноразово, особливо, у США. Наприклад, у листопаді 2018 року SEC звинуватила співзасновника EtherDelta Закарі Коберна в управлінні незареєстрованою національною біржею. А у вересні 2021-го SEC розпочала розслідування щодо Uniswap Labs у зв'язку з підозрами у продажу незареєстрованих цінних паперів та недотримання законів щодо боротьби з відмиванням грошей.

Станом на 2022 рік регулюючі органи Євросоюзу, США, Сінгапуру, Гонконгу та інших країн активно розробляють майбутнє законодавство, яке зможе на місцевому та міжнародному рівні контролювати децентралізовані біржі та обмін цифрових активів.

Якими є перспективи DEX?

Децентралізовані біржі з технологією AMM заслужили визнання мільйонів користувачів, залучили десятки мільярдів доларів інвестицій та стали невід'ємною частиною DeFi та ринку криптовалют загалом.

Крім того, ряд централізованих бірж запустили свої DEX або впровадили окремі функції. У вересні 2020 року найбільша криптобіржа Binance запустила сервіс Binance Liquid Swap на основі технології AMM. Цей сервіс дозволяє користувачам не тільки обмінювати кілька десятків криптовалют, але також розміщувати свої активи в пулах ліквідності та отримувати частку торгових комісій.

У майбутньому від децентралізованих бірж варто очікувати розширення функціоналу для трейдерів та покращення міжоперабельності для простого, дешевого та швидкого обміну активами у різних блокчейнах.Децентралізовані біржі - це майбутнє (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: