Як майнити (добувати) LitecoinLitecoin майнінг - портал Guland

Кожен більш-менш досвідчений майнер знає, що таке Litecoin. Однак в сферу криптовалют постійно прибувають нові користувачі, які тільки починають видобуток.

У цій статті ми поговоримо про те, що потрібно, щоб почати Litecoin майнінг, як налаштувати найбільш оптимальну машину для видобутку токенів. Крім цього ми обговоримо відеокарти і їх виробників, чи можливий майнінг на центральному процесорі або краще придбати ASIC.

Коротко про валюту і гаманці

Щоб зрозуміти, чи вигідно працювати з будь-якої криптою, спершу потрібно з'ясувати, що це за валюта, звідки вона з'явилася, які розробники займаються мережею і так далі. У випадку з Litecoin все досить прозаїчно - це перший форк Біткоіна, який свого часу став справжньою «Бомбою» і донині займає лідируючу позицію в світі віртуальних «монет».

Це говорить про те, що LTC є тією валютою, яка, якщо можна так висловитися, гідна довіри. Тобто, всі ми розуміємо, що ніяких гарантій про подальшу долю будь-якої з мереж і криптовалют вам ніхто не дасть. Якщо сьогодні коіни користуються попитом і ростуть в ціні, то вже завтра мережа може впасти, а її токени - знеціняться. Але, все ж Лайткоін тримається вже не перший рік і всі ознаки вказують тільки на поліпшення і без того непоганої ситуації. Детальніше про те, що це за мережа ви зможете дізнатися зі статті «Огляд криптовалюти LTC».

Як і для роботи з будь-якими віртуальними грошовими коштами (титульними знаками або коінами) для роботи з алькоінами вам буде потрібно зареєструвати гаманець. Саме на рахунку цього гаманця ви і зможете зберігати свої зароблені монети. При цьому важливо розуміти, що реєструватися можна на різних спеціалізованих сайтах, створюючи як звичайні гаманці, так і спеціальні рахунки на біржах, використовуючи їх для торгів і накопичення ресурсів. Детальніше про те, як і де можна пройти реєстрацію ви зможете дізнатися зі статті «Створити гаманець для Лайткоіна».Що потрібно для майнінга

Насправді, для того, щоб почати майнінг багато не треба. Здебільшого потрібні знання того, з якою валютою краще працювати, стежити за курсом вартості обраного коіна, брати до уваги складнощі мережі та інші важливі показники. Це все потрібно для успішного видобутку. Що ж стосується безпосередньо майнінга, то для цього вам буде потрібно:

 1. Устаткування:

  • Звичайний комп'ютер (з потужною відеокартою).

  • Можна зібрати цілу ферму з декількох відеоадаптерів - найбільш вигідний і поширений варіант, який в перевазі у більшості майнерів.

  • Крім цього видобуток може здійснюватися і за допомогою процесора - на відміну від відеокарти, процесор не дає великої потужності, тому видобуток на центральному процесорі більше використовується в якості допоміжного інструменту.

  • Ну і останнім у списку, але не за ступенем важливості, є спеціальне обладнання ASIC. Мінус такого пристрою в тому, що з часом ви не зможете його модернізувати, а коли ресурс апарату буде вичерпано, ви його не перепродасте.

 2. Пули - це сайти, на яких ви можете займатися видобутком, як в групі, так і соло (самостійно). Це одна з найважливіших складових, без якої весь захід приречений на провал. Тому дуже важливо вибрати хороший пул.

 3. Програмне забезпечення - звичайно, в цифровому світі без потрібного софта далеко не втечеш. Тому не менш важливо знайти стабільну програму, яка і займатиметься майнінгом (обчисленнями).

Це три основні стовпи, на яких тримається весь світ майнінгу. Звичайно, до підбору цих компонентів важливо підходити з розумом. Тому давайте розглянемо ці пункти докладніше.

Устаткування

Як вже було сказано вище, існує кілька видів видобутку:

Кожен з цих варіантів має свої переваги і недоліки. Говорячи про процесори, ви вже знаєте, що ЦП не здатний виконувати функції основного інструменту для видобутку. Однак, цілком можливо використовувати його в якості додаткового інструменту, щоб добувати заповітні монети. Якщо говорити про відеокарти і ASIC, то це два конкуруючих варіанта, які мають своїх шанувальників. Тому, щоб зрозуміти, який варіант є найбільш оптимальним для вас, давайте розглянемо їх докладніше.Відеокарти

Напевно, кожен знає, що на сучасному ринку існує лише два основних конкуруючих виробника відеокарт:

При цьому далеко не всі знають, що це лише розробники, так би мовити, мозок всього виробництва. Виготовляють кінцевий продукт інші компанії. Причому одні й ті ж фабрики виробляють як «червоні» так і «зелені» адаптери:

 1. Asus
 2. MSI
 3. Gigabyte
 4. Sapphire
 5. Palit

Цей список збудований за ступенем якості. Перші три позиції - це найвідоміші світові бренди, які знамениті не тільки своїм піаром, а й якістю. Гідну конкуренцію їм складає і Сапфір, але цей бренд спеціалізується на випуску відеокарт тільки на чіпах Radeon (AMD).

Що ж стосується виробника Palit, то це найдешевший варіант, який абсолютно не підходить для збору ферми. Більш того, продукти від даної компанії не підійдуть навіть геймерам. Існують і інші дешеві аналоги від китайських виробників, але їх ми до уваги не беремо, бо такі відеокарти просто не мають того співвідношення потужності, до споживаної енергії, без якого ферма для майнінга Лайткоінів просто не зможе приносити прибуток.

Крім вибору підходящого чіпа (нВідіа або АМД), найбільш якісного бренду (Асус, Сапфір, MSI або Гігабайт) важливо вибрати і модель відеочипа. На сьогоднішній день всі карти випускаються серіями:

 1. nVidia - останньою серією є 10хх (від бюджетного 1030, до топового - 1080). Однак для майнінгу цілком підійде і 1060 - це середня відеокарта, яка має відмінне співвідношення продуктивності до споживаної енергії.

 2. AMD - остання серія RX 5хх (від бюджетної 540, до топової 580). І тут вже вибір явно впаде саме на топове рішення. Так як у червоних він має найбільш оптимальне співвідношення між споживанням енергії та продуктивністю. Хоча, для економії, багато майнерів купують RX570.

При цьому, щоб Litecoin ферма нормально і стабільно працювала вам будуть потрібні нові драйвери. І якщо говорити про табір червоних, то AMD випустили спеціальний софт саме для майнінгу. Крім цього для збору ферми вам буде потрібно материнська плата, що підтримує роботу одночасно з декількома картами.

Розвивати цю тему можна до нескінченності, але щоб вся витівка не звернулася одними витратами, важливо розуміти, що на першому місці при виборі обладнання має стояти низьке споживання електроенергії і висока продуктивність. Як показує практика, рішення від AMD в цьому питанні вирвалися вперед.Процесори

Про процесори довго говорити не доведеться. Якщо ви не плануєте задіяти ЦП в процесі видобутку токенів, то вам підійде практично будь-який чіп з кількістю ядер, не менше 2-х. Цього цілком достатньо. Але, якщо ви плануєте включити CPU в роботу системи для додаткового заробітку або якщо ви хочете почати видобуток на ноутбуці, то вам буде потрібно процесор з низьким споживанням електрики і високою продуктивністю. І ми знову отримуємо два табори:

Варто відзначити, що з виходом нових чіпів від АМД Райзен, Інтел втратив свою перевагу і на даний момент, саме червоні чіпи є найбільш оптимальними для майнінгу.

ASIC-пристрої

Асік - це спеціалізоване обладнання, яке вже налаштоване на видобуток коінів. При цьому, як і в випадку з відеокартами і процесорами, ви можете вибрати тип пристрою. Найбільшою популярністю для майнінга LTC користуються пристрої Antminer L3. Крім цього існують і інші пристрої:

Оскільки мережа Лайткоіна використовує алгоритм Scrypt, то найвигіднішим обладнанням є ASIC і конкретно Antminer L3 +.Пули

Існує досить багато різних пулів. Всі вони відрізняються за деякими параметра і мають свої переваги і недоліки. Якісь пули російською мовою, інші англійською. Комісійні збори скрізь різні. Все це важливо враховувати при виборі сервісу. Тому давайте розглянемо деякі найбільш популярні Litecoin mining pools докладніше:

Назва Коротка інформація
Antpool Це один з найбільш старих груп. Сервіс займає одне з лідируючих місць по майнінгу (20% від усього світового видобутку). Це китайський сайт, який постійно змагається з іншими гігантами в цій сфері. Одним з плюсів є переклад на російську мову, що робить pool привабливим для російськомовного населення. Крім цього є можливість соло майнінга.
Minergate Це багатомовний пул, який орієнтований на користувачів з різних країн. Список підтримуваних мов досить широкий. Сайт був зареєстрований ще в 2014 році. І за цей час сервіс встиг завоювати довіру у шанувальників. Пул підтримує видобуток величезної кількості криптовалют, в число яких входить Біткоін з усіма своїми форками, в тому числі і LTC.
LitecoinPool.org Цей пул отримав досить погану популярність, так як в певний момент адміністратор просто зник з усіма чесно здобутими токенами користувачів, які використовували сайт. Тому на даний момент лайткоін пул орг сайт не користується такою довірою з боку користувачів, хоча і працює.
LTC.top Черговий китайський пул, який нічим не примітний. Розібратися в ньому вкрай складно, адже сайт на китайській мові, а переклад якщо і є, то його ще потрібно знайти. Якщо ви розумієте цю мову і вмієте читати ієрогліфи, то цілком можете користуватися сервісом. Якщо ж ні, то це не ваш вибір.
F2Pool Група, що має ряд особливостей. До переваг можна віднести стабільну роботу протягом декількох років. Спочатку група створювалася для видобутку Біткоіна, однак починаючи з 2014 року список підтримуваних валют невпинно зростає. Це якщо не кращий, то один з кращих сервісів для майнінгу LTC.
coinotron.com На думку багатьох майнерів це один з кращих пулів. Варто, однак, відзначити, що час від часу сайт перестає завантажуватися. Крім цього спостерігаються проблеми з виведенням. Звичайно, подібні проблеми не обходять стороною і інші групи, але саме тут такі проблеми зустрічаються підозріло часто.

Який пул вибрати для майнінга Litecoin - це виключно ваша задача. Однак важливо розуміти, що відгуки користувачів, рівень довіри до сайту - це значущі показники, які важливо враховувати.Програми

З програмами справа йде трохи простіше, адже софт не настільки значний. Звичайно, це не означає, що можна користуватися будь-якою програмою. Важливо вибрати стабільний софт, який не буде «красти» продуктивність. А до таких програма можна віднести наступні:

Назва Коротка інформація
GUIminer Якщо ви хочете налаштувати майнінг Лайткоіна за допомогою ПК, то ця програма однозначно ваш вибір, так як вона працює з-під операційної системи Windows. Варто зазначити, що утиліта досить потужна, а її розробник надає серйозну підтримку. Підійде для настройки видобутку на процесорі.
Cgminer Це консольна утиліта для видобутку криптовалюти. Даний софт має широке поширення серед майнерів і більше підходить для видобутку на відеокартах. Дуже проста, не вимагає додаткових ресурсів ПК. Крім цього програма має інструменти для розгону відеокарт, що дозволяє досягти найкращої оптимізації.
ASIC Це програма, яка перетворює ваш комп'ютер в якийсь контролер. Тобто, переваги даної програми в тому, що відключаються всі непотрібні процеси і вся потужність вашого ПК спрямована тільки на видобуток криптовалют.

Завантажити одну з цих програм досить просто. Вони є у вільному доступі, і проблем з пошуками немає. Більш того, багато хто з пропонованих варіантів вже налаштовані. Вам залишається лише вбити номер свого гаманця, вказати пул, на якому будете добувати, і вказати деякі параметри вашої ферми (не завжди).

Покрокова інструкція майнінга Лайткоінів

Ось ми і підібралися до головного питання, як майнити Litecoin. І в цьому питанні багато залежить від того, який спосіб ви обрали. Якщо ви придбали спеціалізоване обладнання (ASIC), то вам потрібно просто підключити його до мережі-Інтернет, до мережі електроживлення і включити. У комплекті є інструкція по налаштуванню пристрою. Адже вам потрібно вбити номер свого гаманця і інші параметри:

 1. Підключіть пристрій - сполучаєте всі шлейфи та кабелі до відповідних роз'ємів.

 2. Після цього включіть апарат. На ПК через браузер потрібно увійти в особистий кабінет майнера. Адреса у кожного пристрою унікальна, тому її треба знайти в інструкції або на заводській наклейці на корпусі Асіка.

 3. Далі переходите в розділ «Miner Configuration». Тут налаштовуються пули. Вони вже є за замовчуванням. Вам потрібно лише вказати їх пріоритетність.

 4. У рядок URL вбиваєте мережеву адресу і порт групи.

 5. У рядку «Worker» вписуєте той параметр, який вимагає сам онлайн-сервіс. Це може бути ім'я користувача або назва обладнання, за допомогою якого відбувається видобуток.

 6. У рядку «Password» вказуєте пароль до особистого кабінету в пулі. Цей пароль ви самі придумуєте при реєстрації в групі.

Після введення цих налаштувань пристрій почне видобуток автоматично. Ви ж можете відстежувати прогрес у вкладці «Miner Status».Якщо ж ви хочете налагодити видобуток на своєму комп'ютері або зібрали ферму на відеокартах, то доведеться зробити деякі налаштування. Однак не варто лякатися, нічого складного в цьому немає. Якщо ви виконали всі умови для майнінга (зібрали ферму, вибрали пул і завантажили програму), то подальша настройка зводиться до декількох простих кроків (розглянемо на прикладі GUIminer):

 1. Завантажуєте і встановлюєте програму.

 2. Паралельно заходите на сайт обраної групи і реєструєтеся.

 3. Після реєстрація переходите в розділ «My Account» і створюєте тут Воркерів (робочих). Кожен робітник - це одна відеокарта. Якщо у вас дві відеокарти, то створюєте двох Воркерів, якщо три адаптера, то створюєте три Воркера і так далі.

 4. Після виконаних маніпуляцій запускаєте програму GUIminer.

 5. У рядку «User name» вписуєте назву свого Воркера.

 6. У рядку «Host» пишете адресу обраного пулу.

 7. У рядку «Port» вказує порт. Хост і порт можна дізнатися на сайті пулу. Як правило, пропонується кілька портів, але рекомендується вибирати перший.

 8. В поле «Password» вказуєте пароль від обраного пулу.

 9. Після внесення всіх цих параметрів тиснете кнопку «Start».

Дані настройки, як правило, ідентичні для всіх програм. Але, вони можуть незначно змінитися в залежності від групи, яку ви вибрали і її вимог. Так само деякі програми і пули не вимагають реєстрації. В такому випадку поле «Password» можна залишити порожнім. Цей вид настройки підійде для майнінга на ЦП.

Якщо справа стосується консольних програм, то всі налаштування прописуються в виконуваному файлі, який має розширення .bat (так званий батник). До таких утиліт відносяться «Cgminer» і «Minerd»:

 1. Качаєте софт. Як правило, він уже налаштований, вам залишається лише вбити свою групу, вказати порт, ввести номер свого гаманця і пароль до особистого кабінету в групі (попередньо зареєструвавшись на сайті).

 2. Відкриваєте папку з програмою і знаходите файл з розширенням .bat (як правило, він має назву Start.bat). Якщо такого файлу немає, то його потрібно створити. Для початку створюєте текстовий документ з розширенням .txt, додаєте рядок: cgminer -scrypt -o stratum + tcp: // Адреса: Порт -u Ім'я Воркер -p Пароль Воркер -intensity 13 -gpu-threads 1 -worksize 128 -g 1, після чого перейменовуєте в «start.bat».

 3. Тиснете на нього правою кнопкою мишки і вибираєте «Змінити». Файл відкриється в текстовому ректорі (блокнот).

 4. Далі, настройка для роботи програми зводиться до того, що замість значень «Адреса: Порт», «Ім'я Воркер» і «Пароль Воркер» слід вказати свої дані.Прибутковість

Прибутковість залежить від того, яке обладнання ви використовуєте. Як вже говорилося, в цьому питанні важливо співвідношення споживаної потужності до видаваної продуктивності. При цьому варто враховувати вартість електроенергії в вашому регіоні, складність мережі, яка вимірюється в Hashrate (хеш в секунду) і інші фактори. Складність можна дізнатися на сайті пулу. Продуктивність вкаже програма майнер. Всі інші параметри ви повинні знати самі. Співвідношення всіх цих параметрів і стане показником прибутковості.

Калькулятор дохідності

Щоб не вираховувати всі параметри самостійно, був створений калькулятор майнінга Лайткоін. Суть його в тому, що ви вказуєте в подробицях параметри своєї ферми (або комп'ютера) і калькулятор автоматично виконує розрахунок і показує чистий дохід, з урахуванням всіх параметрів і розтрат. Один з таких калькуляторів можна переглянути за посиланням. Варто відзначити, що він завжди відображає актуальні значення курсу вартості токена і складність мережі.

Складність мережі

Складність майнінга Litecoin на сьогодні можна дізнатися в пулі, на якому ви майните або подивитися відповідні графіки. Все це дасть вам деякі дані про те, як коливається складність, що дозволить спрогнозувати подальший курс мережі. Це важливий параметр, так як він впливає на вигідність видобутку монет.

Чи вигідно соло?

Один з важливий питань - як майнити, соло або в групі. І тут все досить очевидно. Знаючи складність мережі, і використовуючи калькулятор прибутковості, ви можете розрахувати, наскільки вигідним буде видобуток в режимі соло. Якщо ви власник потужного ПК або цілої ферми, то звичайно ж, краще здобувати коін самостійно і не ділити ні з ким винагороду за відкритий блок. Але, якщо ваших потужностей не вистачає для самостійного видобутку, то для таких випадків і працюють пули.

Майнінг Litecoin на процесорі

Майнінг з використанням ЦП може виявитися ефективніше в плані енергоспоживання і сумарної вартості обладнання, але менш доцільна за швидкістю процесу. ЦП більш надійні і їх завжди можна використовувати в своїх же комп'ютерах. CPU майнінг відрізняється здатністю виконувати різнопланові завдання одночасно, а GPU справляється з великими обсягами, але однотипної інформації.

До мінусів видобутку на ЦП відноситься обмеження по потужності кожного процесора і складність побудови на їх основі ферм. Важливим є великі суми статей витрат при використанні найсучасніших ЦП на дорогі додаткові комплектуючі - материнські плати останніх моделей, швидкодіючу оперативну пам'ять та інші.

Для вирішення завдання видобутку на ЦП необхідно зробити кілька основних кроків. Для початку варто вибрати потужний ЦП (описано вище), підібрати оптимальним чином материнську плату, необхідну швидкодіючу оперативну пам'ять, підключити жорсткий диск, блок живлення, монітор.

Пули можна використовувати ті ж, що описані вище, а для програм підійдуть: CPU miner і 50MINER.

Чи варто і на чому майнити Лайткоін (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: