Що таке Solana і як можна на цьому заробити



Solana - це проект, який розробляє масштабований блокчейн-протокол для створення децентралізованих додатків та смарт-контрактів.

Іншими словами це децентралізована обчислювальна платформа, де для оплати транзакцій використовують токени SOL. Solana прагне покращити масштабованість блокчейну, використовуючи комбінацію з доказу частки володіння та так званого доказу історії. Розробники Solana стверджують, що їхня платформа здатна обробляти 50 000 транзакцій в секунду без шкоди для децентралізації.

Що таке Solana (SOL) - портал Guland

Хто та коли створив Solana?

Засновники Solana - екс-співробітник Qualcomm Анатолій Яковенко, колишній розробник BREW Грег Фіцжеральд та доктор наук у галузі фізики частинок Ерік Вільямс.

У 2017 році Яковенко опублікував чернетку white paper, в якій представив алгоритм синхронізації блокчейну Proof-of-History (PoH). Пізніше Яковенко спільно зі своїм колишнім колегою по Qualcomm Грегом Фіцжеральдом створив блокчейн мовою програмування Rust, який використовує PoH як «внутрішній годинник». У лютому 2018 року Яковенко та Фіцжеральд опублікували офіційну версію white paper проекту та запустили першу внутрішню тестову мережу.

У 2018 році Яковенко та Фіцжеральд заснували компанію, нині відому як Solana Labs. Команда проекту включає колишніх програмістів Google, Microsoft, Qualcomm, Apple, Intel та Dropbox.

Засновники проекту назвали його Loom, але згодом перейменували на Solana, щоб уникнути плутанини з рішенням другого рівня Loom Network. Проект названий ім'ям Солана-Біч - містечка за тридцять хвилин їзди від Сан-Дієго, де живе Анатолій Яковенко.

З квітня 2018 року до липня 2019 року проект залучив понад $20 млн венчурних інвестицій під час кількох закритих токенсейлів. У третьому кварталі 2020 року запрацювала публічна тестова мережа проекту Tour de SOL. У березні 2020 року стартувала бета-версія основної мережі.

У червні 2020 року проект створив Solana Foundation - організацію, спрямовану на розвиток екосистеми Solana та прийняття децентралізованих технологій. Компанія Solana Labs передала Solana Foundation 167 мільйонів токенів SOL та права на всю інтелектуальну власність.

Як працює Solana?

Solana прагне, щоб децентралізована мережа нод відповідала заданим характеристикам одиничної ноди. Для цього взаємодія нод має бути оптимізована. Solana вирішує це завдання за допомогою восьми ключових технологій.

Алгоритм синхронізації блокчейну Proof-of-History

Однією з проблем криптовалют є синхронізація вузлів. Швидкість синхронізації впливає на пропускну здатність блокчейна. Чим вона швидше, тим більше транзакцій за секунду обробляє мережа. Щоб використовувати синхронізацію за часом, потрібний годинник. У криптовалютах є свій годинник і внутрішній час - timestamp. Він не точний, тому що немає центрального годинника, з яким можна звіритися. Така синхронізація є неідеальною: якщо орієнтуватися на timestamp (тимчасову мітку), новий блок може з'явитися раніше попереднього.

Протокол Proof-of-History - не механізм досягнення консенсусу, а спосіб оптимізації витрат часу на підтвердження операції при організації порядку транзакцій. Він використовується в тандемі з Proof-of-Stake.

Це децентралізований годинник, що вирішує проблему синхронізації. Proof-of-History дозволяє створювати хронологічний запис, що підтверджує, що подія сталася у певний момент часу. PoH - це високочастотна Верифікована Функція Затримки (VDF). Вона вимагає оцінки певної кількості послідовних кроків, проте виробляє унікальний вихід, який можна публічно верифікувати.

Інші блокчейни вимагають спілкування валідаторів, які мають погоджуватися у тому, що минув час. Solana вимагає від валідаторів, щоб вони підтримували свій годинник, постійно вирішуючи VDF на основі хеш-функції SHA-256. Вибір валідатора запланований наперед на всю епоху, яка триває тисячу блоків. За виконану роботу валідатор отримує винагороду.

Proof-of-History забезпечує безперервну роботу мережі завдяки автоматичній ротації, без участі валідаторів. Також PoH дозволяє Solana оптимізувати час створення блоку, його відтворення, пропускну здатність та зберігання даних у реєстрі.

Тимчасові позначки Proof-of-History - портал Guland

Записані зразки представляють минулий час, закодований у вигляді структури даних, що верифікується. Також ланцюг можна використовувати для обліку подій.

Запис повідомлень у послідовність Proof-of-History - портал Guland

Така структура даних гарантує точний час та послідовність подій.

Tower BFT

Tower BFT - це імплементація алгоритму Practical Byzantine Fault Tolerance (PBFT). Для досягнення консенсусу Tower BFT використовує PoH як годинник, який дозволяє зменшити витрати обчислювальних ресурсів та затримку.

Turbine

Протокол передачі транзакцій Turbine вирішує трилему масштабованості блокчейна за аналогією з BitTorrent. У більшості блокчейнів фіксована пропускна спроможність ноди. Збільшення числа нод призводить до зростання часу передачі в кожну з них. Turbine вирішує цю проблему, передаючи дані за допомогою протоколу UDP. Для передачі кожного пакета даних користувача використовується довільно вибраний шлях.

Автор блоку (лідер) розділяє блок на пакети меншого розміру (не більше 64 KB). Наприклад, для блоку 128 MB лідер створює 2000 пакетів по 64 KB, а потім посилає їх різним валідаторам. Ті пересилають пакети новій групі найближчих до них валідаторів (у Solana вони називаються neighborhood - оточення). Це дозволяє кожному оточенню, що включає 200 нод, через мережу третього рівня, починаючи з нового лідера, приблизно за 200 мілісекунд збільшити кількість учасників до 40 000 валідаторів.

Gulf Stream

Gulf Stream - протокол передачі транзакцій без використання мемпулу завдяки завчасному визначенню валідаторів. Кожен валідатор Solana знає порядок зміни майбутніх лідерів, тому може спрямовувати транзакції очікуваному лідеру заздалегідь. Це дозволяє завчасно виконувати транзакції і тим самим скорочувати час підтвердження, швидше змінювати лідерів та зменшувати тиск пам'яті на валідаторів із пулу непідтверджених транзакцій.

Sealevel

Віртуальна машина Sealevel паралельно обробляє транзакції, які горизонтально масштабуються на графічних процесорах та твердотільних накопичувачах. Більшість інших блокчейнів - однопотокові. Solana підтримує паралельне виконання транзакцій та верифікацію підпису в єдиному шарді. Це можливо завдяки техніці драйвера операційної системи: розкидай-збери (scatter-gather).

Транзакції заздалегідь повідомляють, який стан вони читатимуть і пишуть у процесі виконання. Sealevel знаходить транзакції, що не перекривають один одного, в блоці і планує їх виконання. Процес виконання здійснює апаратне обладнання за допомогою нативного байт-коду Berkeley Packet Filter (BPF).

Pipeline

Pipeline - це засіб обробки транзакцій (Transaction Processing Unit, TPU), який використовується для оптимізації процесу валідації. У процесі валідації транзакцій у блокчейні Solana використовується конвеєрний метод оптимізації (pipelining). Він ефективний у рамках моделі з потоком послідовно оброблюваних вхідних даних. За операції з кожної стадії відповідає певне апаратне устаткування.

За допомогою Pipeline відбувається збір даних на рівні ядра, верифікація даних - на рівні GPU, банкінг - на рівні процесора, а запис - на рівні ядра.

Коли Pipeline надсилає блоки валідаторам, він отримує доступ до чергового набору пакетів, верифікує їх підписи і приступає до нарахування токенів. Паралельний принцип обробки даних на рівні GPU дозволяє пристрою обробки транзакцій Solana TPU працювати з високою продуктивністю.

Cloudbreak

Cloudbreak - це база даних акаунтів, що горизонтально масштабується. Вона дозволяє оптимізувати паралельне читання та запис у твердотільні накопичувачі. Кожен додатковий диск збільшує ємність пам'яті, доступної програмам ончейн, а також збільшує обсяг паралельного читання та запису.

Це дозволяє попередньо відбирати облікові записи з диска і підготувати середовище для виконання транзакцій. Ноди можуть починати виконувати транзакції перед тим, як вони закодовані в блок. Завдяки цьому зменшується час видобутку блоку та затримки виконання.

Archivers

Archivers - це сховище розподіленого реєстру. Зберігання даних у високопродуктивній мережі потребує централізації. Якщо вартість зберігання даних висока, користувачі, що мають значні ресурси, можуть діяти як валідатори і брати участь у процесі досягнення консенсусу. У Solana зберіганням даних займаються не валідатори, а мережа нод, іменованих архіваторами.

Вісім ключових технологій Solana - портал Guland

Архіватори не беруть участі у процесі досягнення консенсусу. Історія стану поділяється на безліч фрагментів та завадостійких кодів. Архіватори зберігають частини стану. Solana використовує технологію Proofs of Replication (PoRep), запозичену у Filecoin. Поки що архіватори не імплементовані, проте передбачені довгостроковою дорожньою картою проекту.

Який механізм консенсусу використовує Solana?

Tower BFT - механізм консенсусу на основі Proof-of-Stake - використовує Proof-of-History як годинник, зменшуючи втрату пропускної здатності та затримку передачі даних.

Коли валідатор голосує за певний форк, голосування обмежене фіксованим періодом хешей - слотом. Тривалість слота - приблизно 400 мілісекунд. Кожні 400 мілісекунд створюється потенційна точка перезапуску. Кожне наступне голосування подвоює інтервал часу, який має пройти перед тим, як мережа зможе заблокувати це голосування. Додаткове голосування ускладнює скасування транзакцій, що виконуються у певному слоті.

Тому блок із кількома голосами має великі шанси залишатися частиною мережі. Наприклад, кожен валідатор проголосував 32 рази протягом останніх 12 секунд. У голосування, що відбулося 12 секунд тому, таймують в 2? слота - приблизно 54 роки. Відповідно мережа ніколи не скасує це голосування.

При цьому у останнього голосування таймують у два слоти - близько 800 мілісекунд. У міру додавання блоків до Реєстру шанси на підтвердження старих блоків зростають. Це тому, що кількість старих голосувань слотів подвоюється кожен слот.

Фіналізація настає після того, як дві третини валідаторів проголосують за певну послідовність подій. Після фіналізації транзакції неможливо навернути.

Утримувачі токенів можуть брати участь у процесі виробництва блоків як стейкерів і валідаторів, і отримувати за це винагороду. Також вони мають можливість делегувати токени довіреним валідаторам.

Мінімум стейкованих токенів не передбачено. Право вибирати лідера - валідатора, який пропонує черговий блок, залежить від кількості токенів у стейку.

Яку роль в екосистемі Solana грає токен SOL?

SOL - нативний utility-токен блокчейну Solana. SOL використовує SPL - стандарт токена в блокчейні Solana, аналогічний стандарту ERC-20 в блокчейні Ethereum.

Частка токена SOL називається лемпорт (lamport), на честь американського вченого в галузі інформатики Леслі Лемпорта, чиї дослідження заклали основи теорії розподілених систем. Один лемпорт дорівнює 0,0000000000582 SOL.

Існують три сценарії використання SOL:

Дефляційна модель Solana передбачає спалювання токенів SOL.

Зберігати токени SOL можна в sollet.io, розробленому Serum Academy, Trust Wallet для мобільних пристроїв та інших гаманцях, що підтримують стандарт SPL. Деякі гаманці підтримують стейкування токенів, наприклад, SolFlare.

Як розвивається Solana?

У серпні 2020 року на блокчейні Solana запрацювала децентралізована біржа Serum. У Serum задіють Optimistic Rollup, рішення другого рівня для Ethereum. З його допомогою впровадять кроссчейн-свопи та токенізацію.

У жовтні 2020 року проект Solana представив кроссчейн-рішення Wormhole, що з'єднує токени мереж Ethereum і Solana.

У травні 2021 року Solana Foundation запустила п'ять фондів сукупним обсягом активів $100 млн для розвитку додатків у Китаї. У цьому їй допомогли Huobi, Gate.io та NGC Ventures, MATH Global Foundation та Hash Key.

У тому ж місяці проект залучив $60 млн від Hacken, Gate.io, Coin DCX та BRZ. Кошти отримають три фонди, орієнтовані на розширення екосистеми в Україні, Індії, Бразилії та Росії. Фінансування спрямують на підтримку розробки блокчейн-додатків у DeFi, NFT та сфері кібербезпеки.

У червні 2021 року Solana Labs залучила $314 млн у рамках приватного токенсейлу. Раунд очолили венчурні фірми Andreessen Horowitz (a16z) та Polychain Capital за участю Alameda Research, CMS Holdings, CoinShares, Jump Trading, Multicoin Capital, Sino Global Capital та інших. Залучені кошти Solana Labs направить на створення венчурного підрозділу для вкладень у власну екосистему та запуск студії для розвитку проектів на базі Solana.

Ціна Solana

Зростання курсу Солана було з стрімким розвитком сектора NFT. Багато розробників на той момент вже використовували екосистему Солана для створення маркетплейсів з торгівлі NFT, що вплинуло на курс токена SOL.

2021 рік Solana зустріла з ціною в 2 дол. США і на протязі всього року був ріст з піком у грудні на рівні 260$. Після чого почався спад, який триває і на момент написання статі.

Як заробити на Solana

Як криптовалюта, Solana стабільно перебуває у ТОП-10 за рівнем капіталізації. Монета SOL користується попитом, активно торгується на ринку і, звичайно, на цьому можна заробити.

Капіталізація криптовалюти - це вартість всіх її монет, що знаходяться в обігу, за поточним курсом. Чим вища капіталізація, тим вища її популярність на ринку. І тим нижчий шанс різких коливань курсу

Є три способи заробітку на Solana.

Перший спосіб - стейкінг

Як уже було сказано вище, SOL не можна майнити, зате можна заробляти на стейкінгу, що набагато простіше, ніж майнінг.

Stake to earn - це пасивний спосіб заробітку. Щоб ним скористатися, потрібно:

  1. Вибрати майданчик для стейкінгу: біржу, або гаманець з функцією стейкінгу
  2. Купити деяку частину монет SOL (різні послуги встановлюють різні мінімальні суми «депозиту»)
  3. Заблокувати гроші на певний час або безстроково (до запитання)

Другий спосіб - стати валідатором

Валідатор - це учасник блокчейну, роль якого - перевірка транзакцій. За таку перевірку валідатор одержує винагороду у вигляді певної кількості монет.

Чим більше власних монет у валідатора, тим частіше він вибиратиметься для перевірки та підпису блоків, і тим частіше отримуватиме винагороду. У цьому вся суть алгоритму Proof of Stake.

Щоб стати валідатором, потрібно відповідати технічним вимогам та бути власником певної суми монет SOL.

На момент написання статті в блокчейні Solana було 1868 валідаторів.

Третій спосіб - торгівля та інвестиції

Вартість Solana постійно змінюється як по відношенню до фіатних валют (долар або євро), так і по відношенню до інших криптовалютів.

Багато хто цим користується і активно торгує криптовалютами, щоб заробити на курсовій різниці.

Гра в довгу - це інвестиції у криптовалюту. Можна купити монети Solana і чекати, доки вони виростуть у ціні. Що стосується Solana, ризики втрати капіталу щодо неї невеликі.

Як ви вже встигли дізнатися, ця криптовалюта має хороші перспективи зростання в довгостроковій перспективі тому, що вона була створена не для спекуляцій, а для абсолютно утилітарних цілей.

Тобто шанси, що проект і далі розвиватиметься, а токен SOL буде й надалі затребуваний на ринку, досить високі.

Аргументи за:

Аргументи проти:

Як завжди, рішення, що саме робити зі своїми грошима - інвестувати чи не інвестувати, залишається за самим інвестором.

Що таке криптовалюта Solana Coin і чому SOL так виросла (відео)

Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться:

Вам також буде цікаво: