Огляд сервісу Lido DAO (LDO)Lido Finance - це сервіс для ліквідного стейкінгу криптовалют.

Протокол дозволяє депонувати монети в стейкінг-контракт і отримати натомість рівну суму похідних токенів, які забезпечують ліквідність вкладених активів. Таким чином, користувач може продовжити використання заблокованих у стейкінг-контрактах криптовалюти для фінансових операцій. Наприклад, вносити їх у пули ліквідності.

Найпопулярнішим активом серед користувачів Lido є ETH, замість якого можна отримати токен stETH. Його, у свою чергу, підтримують багато популярних децентралізованих бірж.

Lido контролюється децентралізованою автономною організацією (DAO), для управління якою використовуються токени LDO. Сервіс також підтримує стейкінг кількох інших криптовалют.

Що таке Lido - блог Guland

Які проблеми вирішує Lido?

Мережа Ethereum поступово переходить на алгоритм консенсусу Proof-of-Stake. Ключовим етапом процесу є розгортання Beacon Chain, що розпочалося у грудні 2020 року. Мережа дозволяє користувачам вносити кошти у стейкінг.

Власники ETH можуть стати валідаторами, що дозволить їм формувати блоки та отримувати винагороди. Однак для запуску вузла потрібно мати інфраструктуру та обчислювальні ресурси. У власників ETH є можливість отримувати пасивний прибуток, делегуючи кошти валідаторам.

Запуск Ethereum 2.0 проходить у кілька етапів, що потребує блокування токенів на тривалий час. Імовірно, коштами не можна буде скористатися до кінця 2022 року. Протягом зазначеного періоду у валідаторів немає можливості отримати винагороду.

Стейкери можуть лише увімкнути або вимкнути вузол мережі. Якщо працездатність останнього не підтримується, валідатори можуть піддаватися слешингу та іншим штрафним санкціям.

Причинами порушення функціонування вузла можуть бути нестандартне програмне забезпечення або втрата підключення. Ці фактори збільшують ризики стейкінгу, оскільки передчасне виведення коштів неможливе.

Beacon Chain вимагає від валідатора блокування суми, кратної 32 ETH. Це обмеження є несуттєвим для великих інвесторів. Однак валідаторами не можуть стати власники невеликого капіталу, наприклад, 16 ETH. Власники суми менше 64 ETH не мають можливості використовувати значну частину коштів для стейкінгу.

Lido вирішує розглянуті проблеми. Сервіс забезпечує делегування ETH надійним валідаторам та дозволяє депонувати будь-яку суму, а також використовувати похідні фінансові інструменти.Хто та коли створив Lido?

Проект започаткували Костянтин Ломашук та Василь Шаповалов. Спочатку працездатність Lido перевірили у тестовій мережі Goerli. Стейкінговий сервіс запрацював 19 грудня 2020 року. Під час старту проекту випустили токени управління LDO, які використовуються під час проведення голосувань.

У грудні 2020 року проект залучив 2 млн. доларів.

Згодом фонд Paradigm інвестував у Lido 15120 ETH, отримавши 70 млн LDO. Інвестицію схвалили шляхом голосування DAO. У березні 2022 року сервіс залучив $70 млн. від Andreessen Horowitz.

Першим криптоактивом, доступним для ліквідного стейкінгу через Lido, став ETH.

Як працює Lido?

За допомогою Lido користувачі блокують ETH у смарт-контракті, а натомість отримують токени stETH. Учасники ринку депонують будь-яку кількість монет, що дозволяє обійти обмеження 32 ETH.

stETH сумісний з децентралізованими програмами з сектора DeFi, що надає доступ до додаткових джерел доходу. Монети можна інвестувати в пули ліквідності, використовувати як заставу для отримання кредиту, і навіть продавати на ринку.

У токена висока ліквідність. Він є ланкою, що з'єднує Ethereum 1.0 та 2.0.

Стейкінговий сервіс делегує кошти великим валідаторам. Дохід розподіляється між власниками stETH щодня. Це призводить до зміни балансу користувачів, який враховує винагороди та штрафи.

Lido стягує комісію у вигляді 10% від отриманого доходу. Користувачі повернуть вкладені ETH та винагороди після того, як у мережі Beacon Chain почнуть здійснюватися транзакції. При цьому токени stETH будуть ліквідовані.Як влаштований Lido?

Lido побудований на базі двох структурних компонентів: стейкінг-пула та оракула.

Стейкінг-пул реалізований за допомогою смарт-контрактів у мережі Ethereum. Взаємодія учасників сервісу здійснюється згідно з наведеною схемою:

Схема взаємодії учасників сервісу - портал Guland

Користувачі депонують кошти, надсилаючи ETH на відповідну адресу. Смарт-контракти забезпечують випуск та спалювання stETH. З їх допомогою кошти делегують вузлам, що працюють у мережі Beacon Chain. Монети надсилаються активним валідаторам частинами по 32 ETH.

DAO додає та видаляє адреси валідаторів зі списку. Для координації роботи вузлів використовують смарт-контракт, що містить дані про них.

Валідаторам потрібно згенерувати ключі в Beacon Chain та передати їх Lido. Також їм необхідно створити окремий смарт-контракт для отримання коштів, які використовуються для стейкінгу.

Після того, як виведення активів стане доступним, їх відправлять на адреси користувачів у мережі Ethereum 1.0 або 2.0. У другому випадку Lido використовує рахунок, що управляється за допомогою порогового підпису. DAO приймає рішення про спрямування виведення коштів.

Оракул відстежує баланс валідаторів у Beacon Chain. Взаємодія сторін у мережі Ethereum 1.0 реалізована за допомогою смарт-контрактів згідно з наведеною нижче схемою.

Схема взаємодії сторін у мережі Ethereum 1.0 - портал Guland

Збільшення обсягу коштів відбувається внаслідок виплати нагород, а зменшення при одержанні штрафів. Оракул збирає дані кожну добу, що дозволяє оновлювати баланси користувачів щодня. Після отримання валідаторами винагород проводиться додаткова емісія stETH.

Монети розподіляються між усіма учасниками, причому 90% доходу одержують користувачі. Інші надходження діляться навпіл між казначейством Lido та операторами вузлів. Завдяки смарт-контрактам стейкінговий сервіс не потребує довіри між сторонами.Як влаштована токеноміка Lido?

При роботі стейкінгового сервісу використовуються токени LDO, stETH та «похідні» токени інших блокчейн-платформ, таких як Polkadot (stDOT) або Solana (stSOL).

stETH (Lido Staked ETH) - це токен стандарту ERC-20 у мережі Ethereum. Поточна емісія монет відбиває вартість активів, що належать власникам. Випуск токенів відбувається після депонування ETH та при отриманні нагород валідаторами.

LDO (Lido DAO Token) - це токен стандарту ERC-20, призначений для керування Lido. Максимальна пропозиція складає 1 млрд. Засновники стейкінгового сервісу отримали 64% вказаної кількості. Першим учасникам проекту дістався аірдроп у розмірі 0,4% від максимальної емісії.

На момент написання в обігу перебуває понад 290 млн. LDO. Токени засновників проекту заблоковано на один рік. Упродовж наступного року монети перейдуть у розпорядження власників. Відповідно всі токени розблокують протягом двох років.

Хто керує Lido?

Lido керується DAO, що дозволяє гнучко змінювати параметри стейкінгового сервісу. Організація забезпечує регулювання комісій, прийняття оновлень та покращень. Механізм проведення голосувань також можна змінити. При опитуваннях користувачі застосовують токени LDO, вага голосу пропорційна кількості монет.

Автономне керування дозволяє виключити збої, характерні для централізованих організацій, що знижує ризики для користувачів. DAO дозволяє розвивати проект, використовуючи кошти із казначейства. Останнє містило 35% максимальної емісії LDO.

Користувачі сервісу або інші суб'єкти можуть внести пропозиції щодо використання токенів. DAO може здійснити додатковий випуск монет для збирання коштів або в маркетингових цілях.Хто володіє активами Lido?

Щоб внести ETH до стейкінгу, необхідно вказати адресу в мережі Ethereum 2.0, яка використовується для виведення коштів. Для коректної роботи сервісу потрібно створити приватний ключ доступу до рахунку. Його зберігання та застосування має контролюватись DAO.

Для вирішення цього завдання Lido використовує граничний підпис. Остання поділена на 11 частин, кожна з яких належить певному суб'єкту. Щоб отримати доступ до коштів, потрібний консенсус шести і більше учасників.

Таке рішення не вимагає довіри до однієї особи або компанії, проте необхідно довіряти більшості власникам адрес. Пороговий підпис - це тимчасове рішення, викликане особливостями роботи Ethereum 2.0.

Серед власників адрес безліч відомих особистостей та організацій. До складу підписантів увійшли: Chorus One, Staking Facilities, Certus One, Argent, Banteg з yEarn Finance, Алекс Сваневік з Nansen, Антон Буков з 1inch, Михайло Єгоров із Curve, Руне Крістенсен з MakerDAO, Вілл Харборн з DeversiFi та Мустафа аль-Бас з LazyLedger.

Генерація ключів порогового підпису відбулася у період з 13 по 16 грудня 2020 року, після чого власники рахунку забезпечили надійне зберігання даних. Після появи технічної можливості Lido має намір відмовитись від цього рішення.

Які криптовалюти підтримує Lido?

Станом на червень 2022 року, окрім Ethereum, протокол підтримує ліквідний стейкінг кількох інших монет.

До травня 2022 року в Lido також була можливість випустити похідні токени під заставу монет Terra (LUNA), проте проект прибрав цей актив зі списку підтримуваних після його стрімкого знецінення. Згодом DAO Lido проголосувало проти інтеграції до протоколу мережі Terra 2.0.

Як розвивається Lido?

Lido залишається одним із найпопулярніших рішень для стейкінгу ETH, а за показником обсягу заблокованих коштів протокол входить до ТОП-5.

Стейкінговий сервіс розпочав співпрацю з Chainlink. Розробники додали підтримку цінового каналу для токена STETH. Інструмент дозволить використовувати монету у DeFi-протоколах. За заявами розробників, ціновий канал можна застосувати в Aave, Compound та Enzyme.

Розробники Lido беруть участь у розвитку Ethereum. У квітні 2022 року проект виділив $6 млн. на розвиток екосистеми впровадив технологію розподілених валідаторів Ethereum 2.0.

Аналітики Goldman Sachs дійшли висновку, що колапс Terra викликав «зараження» токена stETH і посилив системні ризики Ethereum, оскільки на Lido припадає приблизно третина від загального обсягу ETH, заблокованих у стейкінг-контракті.Що таке Lido Finance (відео)Сподобалася стаття? Будь ласка, поділіться: